MLM diamant – Sny, exekuce a sebevražda

Tento článek je věnován člověku, který bezmezně věřil v MLM systém. MLM podnikání se věnoval přes 20 let. Dosáhl toho, o čem většina MLM podnikatelů jen sní, a nakonec jej neustálé neúspěchy v MLM dohnaly až k sebevraždě.

S ohledem na pozůstalé nebudeme v tomto článku používat skutečné jméno dotyčného a ani zdroje, ze kterých čerpáme. Našemu podnikateli tedy říkejme třeba Michal Rašín.

Michal, přestože vystudoval zajímavý obor, který by jej kdysi i dnes v pohodě uživil, nikdy ani nezačal pracovat. Začátkem 90. let rovnou vstoupil do jedné z největším MLM firem, která se u nás zrovna rozjížděla. Nutno podotknout, že je to firma, kterou loni FTC v USA prohlásila za pyramidovou hru. Zde působil přes 17 let a dosáhl slušných výsledků. Známější se ale stal až v další pyramidové hře, která dodnes nabízí videomaily a software na videokonference. Ve své době měl v downline až 12 000 lidí. I já jsem mohl být jedním z nich. Byl jsem lákán na jeho seminář, ale už tehdy mi přišlo divné platit za videomail, když nástroje jako Skype a další byly tehdy i dnes zdarma. Definitivně mě odradila nutnost přijít v obleku, nechtěl jsem si zbytečně špinit tehdy nového Blažka. Michal byl tenkrát na vrcholu, byl diamant, a ještě loni na jaře na youtube nadšeně ukazoval své příjmy z doby své největší slávy. Firma pak ale změnila pravidla a příjmům byl konec.

Michal tedy zkoušel další a další MLM pyramidové hry. Jednu, která se zabývala prodejem léčivých náplastí, případně jinou, kde za pravidelné měsíční platby můžete údajně získat zlevněné zájezdy. A evidentně se nedařilo. Michal se ale držel, žádný neúspěch ho neodradil od neochvějné víry v MLM.

Loni na jednom youtube videu popisoval, jak dosáhl svého největšího online úspěchu. Zrekrutoval přes videokonferenci lidi, kteří po ukončení videokonference ihned pořádali svou videokonferenci, kde už oni sami rekrutovali další a další lidi. Již po měsíci se stal diamantem. Měl také stát na podiu při loňské infoakci s Randy Gagem, k tomu už ale nedošlo.

Jak ale Michala hodnotilo jeho nejbližší okolí? Bylo vše tak růžové, jak to vypadalo alespoň na profilech na sociálních sítích?

Michal prý trpěl tím, že měl (MLM) masku. Stále dával na odiv úspěch a bohatství, jako každý správný pyramidový rekrutér, ale nebylo tomu tak. Už v roce 2014 na něj byla vydána exekuce, ale ze snění o milionech ho to bohužel neprobudilo. Také si koupil luxusní auto na leasing. Záhy, když neměl na splátky, musel ale auto vrátit. Masku milionáře a úspěšného člověka si ale držel i nadále, aby byl schopen zrekrutoval lidi do další pyramidy. Ale nedařilo se. Loni se vrátil do pyramidy s videokonferencemi, kde dosáhl kdysi svého největšího úspěchu a snažil se na své předchozí úspěchy navázat.

Bohužel to ale již nefungovalo. Michal věřil, že postaví byznys na nohy, dle jeho blízkých, ale už byl „Titanic dávno pod vodou.“ Prý dělal všechno správně, nevzdával se, měl krásnou nástěnku s fotkami drahých aut a luxusních nemovitostí. Ani nástěnka však kupodivu k úspěchu nepomohla…

Michal se propadal stále hlouběji. Rozpory mezi tím, jak se prezentoval a jaká byla skutečnost, narůstaly. Až se loni jednoho krásného pozdně letního dne rozhodl to vše ukončit…

Co po tomto MLM lídrovi zůstalo? Jaký je jeho odkaz? Pár stále aktivních profilů na sociálních sítích, výzva k převzetí dopisu oznamující exekuci a pak téměř 90 příspěvků na webu www.podvodnefirmy.cz.

15 komentářů u “MLM diamant – Sny, exekuce a sebevražda

 1. Toho pána o kterém se tady píše jsem znal.A člověk který tady o něm píše mu nesahá ani po kotníky.Každý člověk se může dostat do problému a každý máme svou slabou chvíli kdy nám v hlavě probleskne něco nedobrého.Pro mne je tento člověk opravdu borec který si uměl vyšlapat těžkou cestu v MLM.A to že spadl se stává.V každém podnikání jde jednou křivka nahoru,potom dolů.Ten co si tady dovolil tohle napsat je pro mne ubožák který by v životě nikdy nedosáhl takových kvalit jako byl dotyčný který nás opustil.Ten co to napsal si ani nedovede představit jak se člověk v MLM musí sebevzdělávat a projít si těžkou cestu k prvnímu úspěchu,a je jedno jestli jde o MLM či né.Já osobně MLM nedělám jelikož je to hodně těžká věc a nemám na to.Ale přijde mi jako hnus napsat takový článek-nevím co je vám vůbec do toho.Sám na takovou práci nemáte a druhé tady budete rozmazávat.Prostě s toho máte asi radost-Debile.

 2. Petr: Máte i nemáte pravdu. Takových kvalit, abych balamutil lidi na předražené hubnoucí prostředky a vitamíny, nebo dokonce videomail za tučný měsíční poplatek, tak takových kvalit jsem opravdu nedosáhl a ani dosáhnout nechci. Víte proč? Bylo by mi ze sebe samotného na blití.

  Také jsem zvažoval, jestli o tom psát nebo ne a uvědomil jsem si, že kolem mě je dost lidí, kteří by mohli také udělat tu samou chybu, jako tento pán, vstoupit do MLM a po 20 letech utrpení v podvodném byznysu si to hodit…

  A právě zveřejněním tohoto příběhu se snažíme o to, aby kdokoliv – mladí, staří, vzdělaní, nevzdělaní hledali jiné možnosti, ať už podnikání, nebo zaměstnání a podvodným MLM firmám se vyhnuli.

  Velice nás mrzí, jak tento pán dopadl. Každopádně je třeba se z jeho chyb poučit, aby je třeba jiní nemuseli opakovat a nezničili si život v MLM.

  Radost ze smrti člověka? To nemyslíte vážně…

 3. Pánové, jestli se chcete k něčemu vyjadřovat, tak je dobré nejdříve získat kompetence, protože jestli chci něco dělat ať je to cokoli, tak je důležité si zajistit dostatečné množství korektních informací, lidé dělají chyby, že se vždy do něčeho pustí s nadšením a časem se ukáže, že to je jinak, jak si to představovali. A to platí ve vztazích a manželství, v tom pro jakou školu – vzdělání se rozhodneme, také to platí o podnikání, či investování času nebo peněz. A také to samozřejmě platí i v MLM podnikání. Je třeba si nejdříve zajistit všechny potřebné informace, je třeba si vybrat správnou MLM společnost, společnost která na trh dodává přes síťový marketing opravdu jedinečné, pro zákazníky hodnotné a funkční produkty a také velice záleží na tom, jaký má ta společnost odměňovací systém. Je velká škoda pro uvedeného MLM podnikatele v článku, že si neuvědomoval, kdy a jak opravdu MLM business funguje. Ale i tak si ho vážím za to, že MLM business miloval a že v MLM podnikání věřil. Mě tento business živí již více jak 26 roků a mým partnerům společnost vyplatila několik miliard korun. MLM business je skvělá příležitost pro lidi toužící po osobní svobodě a finanční nezávislosti. Jsem přesvědčen, že do kvalitní MLM společnosti se opravdu vyplatí vstoupit každému rozumnému člověku.

 4. Amway výrobky jsou dobré, je to ta jediné užitečné, co sem doputovalo ze Severní Ameriky !

 5. Amway výrobky jsou dobré, je to to jediné užitečné, co sem doputovalo ze Severní Ameriky !

 6. Na Amway se hrne další vlna žalob.

  https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-01-10/amway-welcome-to-the-gig-economy-you-re-being-sued-over-pay

  Podle článku se s firmou Amway v Kalifornii soudí mnoho bývalých VPA, kteří využili nově platného zákona a požadují za svou práci pro Amway alespoň minimální mzdu.

  Je to zákon, který má omezit švarcsystém a přiznává mnoha OSVČ status zaměstnance spolu s příslušnými benefity.

  Prý se zákon nevztahuje na nájemné prodejce, jenže žalující strana spolu s několika nevládními organizacemi tvrdí, že v Amway nic neprodáváte, ale jen nabíráte další lidi pod sebe, tedy by se tento nový zákon měl vztahovat i na Amway podnikatele, tedy možná vlastně zaměstnance.

  Zároveň prý žalující museli trávit spoustu času na seminářích a dalších akcích, za účast však nebyli placeni. Jeden z žalujících zároveň uvedl, že za 4 roky prodal zboží od firmy Amway celkem ve 2 případech.

  1. Já být Amwajákem, tak žaluju především tento stát za ušlý invalidní důchod přesně od doby, kdy jsem zaplatil registrační poplatek – je pak přece naprosto jasné, že jsem imbecil a moje intelektová výkonnost je na hranici těžké mentální retardace s IQ pod 30…

  2. Jestli podobný zákon zavedou v Čr, budu asi první, který je bude žalovat. Jestli se to ovšem bude vztahovat na bývalé VPA…

   1. U nás spíš jak píše Antišmejd, žalovat stát, že ten podvod umožnil a umožňuje. Žalovat Amway v Americe a tady je dost rozdíl. Tady bys žaloval zadlužené sročko a kdybys ho žaloval, diamanti už mají zkušenosti s převodem sroček na bílého koně a zakládáním nových, takže by se nestalo vůbec nic.

    1. Já to myslel tak, že jestli skočím na sliby amwayáků, tak bych měl být prohlášen za nesvéprávného, tento stát by mě měl zbavit způsobilosti k právním úkonům a přidělit opatrovníka, který by mě chránil před podobnými šmejdy – a to hned od mé první účasti na prezentační akci – prostě mně měli hned u vchodu sociální pracovníci sebrat občanku a do ruky vrazit důchodový výměr.
     A pokud se tak nestalo, tak chci ten důchod zpětně.

 7. Prý se v MLM nedá zadlužit. Kdo se zadluží, tak je blb…

  https://www.super.cz/741244-driv-nemel-2500-kc-na-najem-dnes-je-milionar-a-zije-na-zamku-podnikatel-popsal-jak-se-z-dluhu-dostal-k-bohatstvi.html#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=super.sznhp.box&dop_req_id=6MmWIqc822h-202101281852&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  Tenhle chlapík mohl dopadnout úplně stejně, jako pán z článku. Dost možná dělali i stejné MLM v jeden moment. A dnes je to majitel mnoha společností, mecenáš a člověk, který velmi pomohl při jarní vlně koronaviru.

  Přitom pořád mohl být ve finančních problémech a otravovat lidi na potkání s předraženými preparáty na hubnutí. Dnes má víc, než tady ta jeho bývalá MLM firma udělá v obratech za 10 let…

  Pevně věřím tomu, že v MLM firmách je víc schopných a podnikavých lidí, kteří by mohli mnohého dosáhnout. To se jim bohužel v MLM nikdy nepovede. MLM firmy bohužel plýtvají talenty, které u nás máme. Místo toho, aby byli tvořiví a podnikaví, vytvářeli pracovní místa atp., tak desítky tisíc MLM Ičařů dělají všichni to samé, hledají pořád další a další. MLM je ve své podstatě podnikatelský komunismus a je strašná škoda, jak takové firmy plýtvají potenciálem mnoha lidí v této zemi.

  Kéž by se z toho mladí poučili, namísto toho, aby se zařadily do armád zmanipulovaných náborářů. Je spousta jiných a evidentně daleko lepších cest, jak podnikat.

  1. Je to tak. V současný Amway s podmínkami jak jsou prostě nevyděláš. Avšak je Amway velmi tvrdou zkušeností. Viz. Kouknul jsi se někdy na to jak pokračují ve svých kariérách bývalí Amwayáci? 🙂

  2. Tak Martin je skvělý podnikatel, pozná velmi rychle, jestli nějaké podnikání má budoucnost, nebo je to slepá ulička. Proto už dávno MLM nedělá.

   Aby se zadlužil, neměl z toho téměř žádné výnosy a pokračoval v tom…

   To by musel být debil nebo naivní MLMák. Ale ani jedno z toho Martin rozhodně není.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *