Kdo tady lže?

Admin stránky Amway-fakta.cz udělal nedávno rozhovor s dlouholetým distributorem firmy Amway, který dodnes hlídá článek o Amway na české Wikipedii. Je to popravdě velmi zajímavé čtení, které nám mnoho odhalilo. Zároveň se tak po třech letech potvrdily naše obavy, když uživatel Wikipedie Historik75 konečně přestal lhát a potvrdil, že je již 23 let Amwayákem, tedy není nestranný a je napojen na firmu o které píše a jako takový by vůbec neměl k tomuto článku přispívat, natož mazat cizí příspěvky, protože tím porušuje základní pravidla Wikipedie o střetu zájmů.

Je pravda, že Historik75 zatím nedostal ban, zkrátka proto, že včas přestal mazat kritiku firmy Amway na anglické Wikipedii, protože věděl, že proti několika etablovaným a zkušeným Wikipedistům zkrátka nemá šanci. Efektivně tedy v podstatě ban dostal.

Historik75 zároveň tvrdí, že ihned po vydání posledního článku udělal edit na anglické Wikipedii jen proto, aby nás přesvědčil, že stále může.  To je dost smutný důvod k editaci. Wikipedie opravdu neslouží k tomu, aby si na ní někdo vyřizoval své osobní účty.

Dále jsem prý urazil paní profesorku VŠE Zadražilovou, když jsem ji označil za užitečného idiota. Dovolím si oba pány trochu dovzdělat. Spojení „užitečný idiot“ není urážka, ale termín, který má jednoznačný význam především v politologii:

https://cs.wikipedia.org/wiki/U%C5%BEite%C4%8Dn%C3%BD_idiot

(pozn. autora: Tomuto článku z Wiki ještě můžete věřit, nikdo totiž jeho editacemi nehájí své finanční zájmy)

Na použití tohoto termínu tedy i nadále trvám a věřím, že VŠE taková ostuda nestála ani za 500 000,-Kč, které před lety dostala od firmy Amway.

Dále Historik75 tvrdí, že z anglického článku o firmě Amway byla vymazána část textu o rozhodnutí FTC z roku 1979 o tom, že firma Amway v té době nebyla shledána pyramidovou hrou. Opravdu netušíme, co tím chtěl Historik75 říci, protože toto rozhodnutí z roku 1979 je fakt, který nezpochybňuje nikdo a navíc v anglickém článku o Amway tato věta samozřejmě je, jak se můžete sami přesvědčit:

obrazek

Nebudeme v tomto bodě hned tvrdit, že Historik75 je lhář. Možná se jen přehlédl a možná takto chce jen více stmelit své ovečky, ze kterých mu plynou provize. Máloco totiž stmelí lidi více než společný, i když neexistující nepřítel. Obdobný přístup je nakonec znám i z mnoha sekt.

Zajímavé také je, že Historik75 před lety jakékoliv napojení na Amway popíral a dnes tvrdí, že je na svou spolupráci s Amway hrdý. Gratulujeme ke znovunabyté hrdosti.

Z pohledu přispěvatele Wikipedie je úplně jedno, jestli je Historik75 zaměstnanec firmy Amway, zaměstnanec PR agentury najaté firmou Amway, nebo Amway Ičař, kterým se nakonec ukázal být.

Pro všechny tři případy platí hned několik pravidel pro editaci Wikipedie, které uvádíme i ve zdrojích.

V případě střetu zájmů, ve kterém se pan Historik75 prokazatelně nachází, se silně nedoporučuje takovému jedinci vůbec přispívat. Zároveň má střet zájmů ihned nahlásit ostatním Wikipedistům. Tato pravidla Historik75 tedy na české Wikipedii již několik let porušuje.

Dále porušuje pravidlo Nezaujatého úhlu pohledu:

„Nezaujatý úhel pohledu znamená, že články by měly být psány nezaujatě a korektně představovat všechny většinové a významné menšinové názory publikované věrohodnými zdroji v přibližném poměru rozšíření každého z nich.“

Při našem setkání na Wikipedii jsem se s Historikem75 snažil najít konsenzus. Přidával jsem zdroje z anglické Wikipedie do české a jeho edity jsem nemazal, protože si myslím, že každý by v článku na Wikipedii měl najít pro (od Historika75) i proti (ode mě). Historik75 konsenzus nehledal. Cokoliv jsem přidal, téměř okamžitě vymazal, přestože tyto zdroje jsou dodnes na anglické Wikipedii, tedy obstály jako věrohodné zdroje pro mnoho zkušených Wikipedistů, ne však pro Historika75. Po čase jsem zjistil, že jakákoliv dohoda s ním není možná, protože i sebelepší zdroj, jako je třeba magazín Forbes, noviny USA Today, různé velké televizní stanice apod. zkrátka nebyly pro Historika75 dost dobré, zatímco zdroje z firmy samotné, knížky napsané Richem DeVosem, anebo tato stránka:

http://web.archive.org/web/20130417173149/http://dreamlife.cz/osobni-rozvoj/podnikani/fascinace-svet-sitoveho-marketingu-ocima-odborniku/article.html?id=603

jsou pro Historika75 dost kvalitní zdroje na to, aby byly uvedeny na Wikipedii.

Pravidlo nezaujatého úhlu pohledu tedy zásadně porušuje tím, že nepřipustí jakýkoliv text, který představuje jiný názor, než že firma Amway je nejlepší firma na světě. Přitom je nám všem jasné, že pravděpodobně neexistuje na světě jiná takto velká a tak moc kontroverzní firma, jako je Amway a ať už je to pohled menšinový nebo většinový, měl by se v článku objevit, protože odvrácená strana podnikání s firmou Amway byla popsána již mnohokrát mnoha serioznějšími zdroji, než které uvádí Historik75

Věříme, že Historikovi75 vydrží hrdost alespoň tak dlouho, aby stihl nahlásit svůj střet zájmů i na české Wikipedii.

Dokud tak Historik75 neučiní, doporučujeme všem, kdo alespoň trochu umí anglicky, aby si zjišťovali informace o Amway na anglické Wikipedii, kde je k tomuto tématu téměř 170 zdrojů, z nichž některé firmu adorují, jiné jsou kritické a mnoho zdrojů, především zpravodajské zdroje zkrátka jen popisují nějakou situaci jako zatčení Amwayáků, různé soudní spory, mimosoudní vyrovnání, vyhýbání se placení daní atp., přesně tak, jak to na Wikipedii má být.

Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Conflict_of_interest
https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Nezaujat%C3%BD_%C3%BAhel_pohledu

18 komentářů u “Kdo tady lže?

  1. Tak tohle se povedlo:

    https://www.abc.net.au/news/2020-03-06/mary-kay-pulls-out-of-australia-and-new-zealand/12032980

    Jedna z největších světových MLM firem Mary Kay opouští po skoro 50 letech australský trh. Zároveň opouští i Nový Zéland, kde firma působila 30 let.

    To si jeden takhle buduje tu svoji pyramidku, věří, že jeho děti a praděti budou mít pasivní příjem bez práce a budou jezdit na 12 dovolených ročně placených firmou a přehazovat peníze vidlema a oni vám pak ze dne na den řeknou: „sorry, balíme to, najděte si práci“.

    Ale vlastně to není nic divného. Z Austrálie už před lety odešla i firma Avon. MLM firmy už prostě nedokážou čelit sílícímu antiMLM hnutí, kdy před MLM firmami varuje dokonce i australská policie.

    AntiMLM hnutí je nejaktivnější v anglicky mluvících zemích a propady všech firem jsou na těchto trzích opravdu citelné.

    Třeba pro Amway je 9 z 10 nejziskovějších trhů v zemích, kde se nemluví anglicky. Neznalostí angličtiny jsou tak lidé odříznuti od obrovského množství informací o MLM a snadněji uvěří MLM slibům a lžím.

    1. Jinými slovy, podepíšeš přihlášku do multilevelu, děláš jako debil a za deset let se dohrabeš na úroveň, která trochu vydělává peníze. Po tom co jsi tomu dal všechno, nebyl na pořádné dovolené to firma zkrámuje a řekne ti, že máš táhnout.
      Při podpisu přihlášky tam určitě je info typu, že oni můžou všechno a ty nic. Jo oni tě sice zaregistrují a ty si můžeš z jejich milosti objednat věci, které nepotřebuješ a které můžeš prodat a potom tam určitě bude dovětek, že tě můžou kdykoliv vyrazi. Kecy typu pasivní příjem jsou předávány výhradně ústně , protože to slibují zoufalí distributoři, kteří se nemůžou multilevlem uživit. Od pasivního příjmu dává většina mateřských mlm firem ruce pryč.

      1. … prostě… Kupujeme věci které nepotřebujeme, za peníze které nemáme a to jen proto abychom udělali dojem na lidi který nesnášíme:-) 🙂 :-):-) 🙂

      2. Ale to je přece super, ne? Já vidím docela podstatnou shodu Amwayáků s drogově závislými narkomany – jednou jsi čuchnul k heroinu a najednou to začne – utápíš v tom všechny svoje peníze, postupně se začneš vyhýbat své rodině a svým známým, protože s tím ne vždy souhlasí a chtějí se nechat zatáhnout do podobného projektu, v práci si šéf začne všímat tvé závislosti, která nejen snižuje tvůj vlastní výkon, ale rozjebává taky i kolektiv, takže si najdeš zaměstnání na pokraji společnosti třeba v technických službách, všechny dosavadní známé vyměníš za lidi v nové komunitě a najednou máš pocit , že konečně někam patříš a ani si neuvědomuješ, na jak hluboké dno se postupně propadáš… A najednou ještě před tím, než skončíš někde předávkovaný na skládce, ti zmizí dealer a nikdo jiný ho nenahradí – začneš nejspíš prožívat muka z absťáku, život pro tebe ztratí jediný smysl, protože zjistíš, že jsi měl kolem sebe jenom drogu a stejně závislé narkomany, kamarády jsi nechal někde hluboko v minulosti, takže žádné nemáš, majetek je těsně před exekucí, no už po ní a teď ti zbývají jenom dvě možnosti – buď to nedáš a chcípneš, nebo se odrazíš ode dna a budeš mít aspoň naději na jakžtakž normální život – ne nebude jako dřív, ale hezké chvilky se snad najdou i tak – i nějaký dávný kamarád se možná vrátí a i když se na tebe bude koukat skrz prsty, třeba pochopí, že nikdo nejsme dokonalí .
        Zkrátka lepší pozdě, než nikdy – tak go krach Amway…

    2. Pokud bych si chtěl např. koupit nějaký balík akcií, nějakou firmu, či se nechat u někoho zaměstnat, což mimochodem neudělám, chtěl bych vědět jak se věci mají. Tedy účetnictví, výplatní pásky, záznamy z justice.cz, příjmy jednotlivých distributorů, jejich majetky, vývoj obratů apod.

      V Amway tady všichni stále jen melou jak flašinet jaký je to skvělý obchod, jak se budou mít v budoucnu dobře a stále nic.

      Co je za Amway ČR vidět za 29 let jejího působení v ČR???

      Kde jsou ty krásné domy, auta, ostrovy a jachty, které se pouštěli na videu na začátku každého semináře?

      Kde jsou nějaké výsledky? K…a kde???

      1. Výsledky jsou následující, dosáhla je trojice Hasmann, Čížek, Turoň již v 90 letech minulého století. Od té doby nic! Jen sliby a plané řeči.

  2. Určitě jste všichni zaregistrovali, že firma Amway dodala nemocnicím v Michiganu tisíce litrů dezinfekce. Taky z toho udělali haló po celém světě, jak moc pomáhají. Dezinfekce šla do nemocnic, které jsou ve skupině Spectrum Health.

    A teď to přijde.

    Spectrum Health je nezisková síť nemocnic vlastněná rodinou De Vosů…

    Ano, oni skutečně darovali dezinfekci sami sobě a teď se s tím prsí na internetu.

    Tomu se říká marketing!!!

    Až si příště dám pětistovku z jedné kapsy do druhé, určitě vám o tom všem napíšu, abyste mě poplácali po zádech, jaký jsem borec a donátor.

    1. No a to si představ, že v Čechách jedna „oRganizaCE“ každý rok pořádá sbírku výrobků pro nějaký domov důchodců. Na sbírce není vůbec nic špatného až na to, že distributoři z té oRanizaCE kupují Amway výrobky, které tomu domovu darují . Dost vychytralé, protože lidé ze skupiny nakoupí výrobky např za 300.000,- Kč , které někomu dají a vedoucí té organizace za to dostane od Amway z provizní tabulky ještě zaplaceno. Jinými slovy: udělá „dobročinnou“ akci na které vydělá. Je to vychytralý Ptáček, který v tuto chvíli asi mluví hladem ze spaní, protože má pozastavený příjem z pomůckového byznysu (vstupné ze seminářů), neboť je vládou zakázáno shromažďování.

      1. To dělají všichni z Amway, i mistr z Prostějova.

        Je to další ojebávka na ty členy, pod záminkou pomoci si takhle ti výše postavení přijdou na pěkné body a provize.

        Představ si, že by za tebou přišel někdo s tím, že ti chce něco darovat, ale že chce 21% podíl…. Naprostý bizár a těm lidem to bohužel nedochází. Ti obdarovaní by asi taky radši dostali peníze, než saponát, ale to by pak ti „dobrodinci“ z vrcholku pyramidy neměli body a obraty.

        1. Dneska tu máme názornou ukázku toho, jak s pravdou zachází Amwayáci. Na sociálních sítích na mě vyskočil příběh, jak pilot Riche DeVose udělal chybu a nedoplnil palivo a i s Richem spadl do jezera Michigan. Prý již den poté Rich znovu usedl se stejným pilotem do druhé helikoptéry, i přes jeho chybu.

          Krásný motivační příběh, skoro pohádka…

          Ale ona to opravdu je jen pohádka, celé se to totiž stalo úplně jinak.

          https://www.mlive.com/news/grand-rapids/2008/09/pilots_recall_1983_amway_helic.html

          Amway helikoptéra skutečně spadla v roce 1983 do jezera Michigan. Na palubě ale Rich DeVos vůbec nebyl. Byli tam 4 zaměstnanci Amway a piloti. K nehodě také nedošlo tím, že by pilot něco opomenul. Byla to technická závada, na základě které výrobce helikoptéry doplnil pilotní manuál stroje o další kontrolu, konkrétně kontrolu lanek vedoucích k zadnímu rotoru helikoptéry.

          Pravda je, že s tímto pilotem letěl Rich hned druhý den, protože firma Amway měla helikoptéry dvě. A asi neměl moc na výběr, protože piloti, kteří spadli den před tím do jezera, byli jediní piloti, které měl k dispozici. A technický problém helikoptéry není chyba pilota, takže Rich se určitě nemusel obávat, protože jeho pilot žádnou chybu neudělal.

          I když je příspěvek u článku o lžích, nemusí nutně jít o lež tohoto uplina, který text publikoval. Pravděpodobně jej zaslechl někde na meetingu a jen nekriticky přepsal. Má totiž správný Amway mindset, nekriticky věří všemu, co se mu řekne.

          Největší ponaučení z tohoto příběhu tedy není o odpouštění neexistující chyby pilota, ale to, že když vám Amwayák něco řekne, je to pravdu zhruba ze 40% a zbytek je jen přikrášlená motivační pohádka, která se nikdy nestala.

          1. … už nemám slov, je mi na blití … Tenhle ten příběh je okopírovaný… Přesný originál je napsaný v knize od Dale Carnegie… Jak získávat přátele a působit na lidí. Doporučuji přečíst.
            Je vidět že i majitelé Amway mají ostatní za idioty.

  3. Tak opět tu máme covid a Amway. Podle logiky těchto majitelů podnikání Amway https://www.facebook.com/dobiasek.net/posts/4778807392161652
    , je ústní voda asi třiatřicetkrát účinnější v boji proti koronaviru , než je potřeba. Jsem ale zvědavý, jestli i vedení Amway potvrdí tuto partyzánskou akci za skutečně pravdivou a neodpoví vyhýbavě jako v případu Atmosphere SKY, že může sice pomoci v boji s covidem, ale taky nemusí a to bez záruky. Zkrátka se zase nabízí otázka, zda účinnost není jenom v placebo efektu jako v jiných případech jejich úžasných výrobků.
    Ale opět se potvrzuje to, co si myslím o Amwayácích celou dobu – oni jdou přes mrtvoly a je jim úplně jedno, co ve svém podnikání nabízí, ale hlavně když budou ovce kupovat a i když některé skončí pod mostem, stále jim budou říkat, jak časem přijede nahoru limuzína, zatroubí a ony musí dělat jenom jedno – kupovat, kupovat a kupovat….:-P

    1. Dělat reklamu na facebooku na základě jednoho krátkého článku se může dost vymstít.

      V médiích, kde mají dost času si přečíst studii celou, totiž rovnou píší i která ústní voda dopadla nejlépe. Amwaykáky to asi překvapí, ale není to ústní voda Amway, ale Listerine s alkoholem a esenciálními oleji:

      https://vtm.zive.cz/clanky/dalsi-studie-potvrzuje-ze-ustni-voda-dokaze-likvidovat-koronavirus/sc-870-a-207020/default.aspx

      Samozřejmě, i ta látka CPC je účinná, o tom není pochyb, ale daleko víc jí je třeba v ústním spreji septabene, který stojí asi 150,-, zatímco ústní voda od Amway, které je skoro stejné množství, stojí 400,-.

      To je tak, když si myslíš, že děláš reklamu na výrobky svojí firmy, a pak zjistíš, že vlastně děláš reklamu někomu úplně jinému…:-)

    1. To video na youtube jsou jen klasické marketingové „keci v kleci,,ale ten chlapík má krásné vymakané tělo,to se musí nechat…

    2. Pokud předloží daňové přiznání např. za poslední 2 roky a výpisy (faktury od Amway) tak pravdu má. Pokud nepředloží, tak to jsou jen kecy jako obvykle….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *