Kdo tady lže?

Admin stránky Amway-fakta.cz udělal nedávno rozhovor s dlouholetým distributorem firmy Amway, který dodnes hlídá článek o Amway na české Wikipedii. Je to popravdě velmi zajímavé čtení, které nám mnoho odhalilo. Zároveň se tak po třech letech potvrdily naše obavy, když uživatel Wikipedie Historik75 konečně přestal lhát a potvrdil, že je již 23 let Amwayákem, tedy není nestranný a je napojen na firmu o které píše a jako takový by vůbec neměl k tomuto článku přispívat, natož mazat cizí příspěvky, protože tím porušuje základní pravidla Wikipedie o střetu zájmů.

Je pravda, že Historik75 zatím nedostal ban, zkrátka proto, že včas přestal mazat kritiku firmy Amway na anglické Wikipedii, protože věděl, že proti několika etablovaným a zkušeným Wikipedistům zkrátka nemá šanci. Efektivně tedy v podstatě ban dostal.

Historik75 zároveň tvrdí, že ihned po vydání posledního článku udělal edit na anglické Wikipedii jen proto, aby nás přesvědčil, že stále může.  To je dost smutný důvod k editaci. Wikipedie opravdu neslouží k tomu, aby si na ní někdo vyřizoval své osobní účty.

Dále jsem prý urazil paní profesorku VŠE Zadražilovou, když jsem ji označil za užitečného idiota. Dovolím si oba pány trochu dovzdělat. Spojení „užitečný idiot“ není urážka, ale termín, který má jednoznačný význam především v politologii:

https://cs.wikipedia.org/wiki/U%C5%BEite%C4%8Dn%C3%BD_idiot

(pozn. autora: Tomuto článku z Wiki ještě můžete věřit, nikdo totiž jeho editacemi nehájí své finanční zájmy)

Na použití tohoto termínu tedy i nadále trvám a věřím, že VŠE taková ostuda nestála ani za 500 000,-Kč, které před lety dostala od firmy Amway.

Dále Historik75 tvrdí, že z anglického článku o firmě Amway byla vymazána část textu o rozhodnutí FTC z roku 1979 o tom, že firma Amway v té době nebyla shledána pyramidovou hrou. Opravdu netušíme, co tím chtěl Historik75 říci, protože toto rozhodnutí z roku 1979 je fakt, který nezpochybňuje nikdo a navíc v anglickém článku o Amway tato věta samozřejmě je, jak se můžete sami přesvědčit:

obrazek

Nebudeme v tomto bodě hned tvrdit, že Historik75 je lhář. Možná se jen přehlédl a možná takto chce jen více stmelit své ovečky, ze kterých mu plynou provize. Máloco totiž stmelí lidi více než společný, i když neexistující nepřítel. Obdobný přístup je nakonec znám i z mnoha sekt.

Zajímavé také je, že Historik75 před lety jakékoliv napojení na Amway popíral a dnes tvrdí, že je na svou spolupráci s Amway hrdý. Gratulujeme ke znovunabyté hrdosti.

Z pohledu přispěvatele Wikipedie je úplně jedno, jestli je Historik75 zaměstnanec firmy Amway, zaměstnanec PR agentury najaté firmou Amway, nebo Amway Ičař, kterým se nakonec ukázal být.

Pro všechny tři případy platí hned několik pravidel pro editaci Wikipedie, které uvádíme i ve zdrojích.

V případě střetu zájmů, ve kterém se pan Historik75 prokazatelně nachází, se silně nedoporučuje takovému jedinci vůbec přispívat. Zároveň má střet zájmů ihned nahlásit ostatním Wikipedistům. Tato pravidla Historik75 tedy na české Wikipedii již několik let porušuje.

Dále porušuje pravidlo Nezaujatého úhlu pohledu:

„Nezaujatý úhel pohledu znamená, že články by měly být psány nezaujatě a korektně představovat všechny většinové a významné menšinové názory publikované věrohodnými zdroji v přibližném poměru rozšíření každého z nich.“

Při našem setkání na Wikipedii jsem se s Historikem75 snažil najít konsenzus. Přidával jsem zdroje z anglické Wikipedie do české a jeho edity jsem nemazal, protože si myslím, že každý by v článku na Wikipedii měl najít pro (od Historika75) i proti (ode mě). Historik75 konsenzus nehledal. Cokoliv jsem přidal, téměř okamžitě vymazal, přestože tyto zdroje jsou dodnes na anglické Wikipedii, tedy obstály jako věrohodné zdroje pro mnoho zkušených Wikipedistů, ne však pro Historika75. Po čase jsem zjistil, že jakákoliv dohoda s ním není možná, protože i sebelepší zdroj, jako je třeba magazín Forbes, noviny USA Today, různé velké televizní stanice apod. zkrátka nebyly pro Historika75 dost dobré, zatímco zdroje z firmy samotné, knížky napsané Richem DeVosem, anebo tato stránka:

http://web.archive.org/web/20130417173149/http://dreamlife.cz/osobni-rozvoj/podnikani/fascinace-svet-sitoveho-marketingu-ocima-odborniku/article.html?id=603

jsou pro Historika75 dost kvalitní zdroje na to, aby byly uvedeny na Wikipedii.

Pravidlo nezaujatého úhlu pohledu tedy zásadně porušuje tím, že nepřipustí jakýkoliv text, který představuje jiný názor, než že firma Amway je nejlepší firma na světě. Přitom je nám všem jasné, že pravděpodobně neexistuje na světě jiná takto velká a tak moc kontroverzní firma, jako je Amway a ať už je to pohled menšinový nebo většinový, měl by se v článku objevit, protože odvrácená strana podnikání s firmou Amway byla popsána již mnohokrát mnoha serioznějšími zdroji, než které uvádí Historik75

Věříme, že Historikovi75 vydrží hrdost alespoň tak dlouho, aby stihl nahlásit svůj střet zájmů i na české Wikipedii.

Dokud tak Historik75 neučiní, doporučujeme všem, kdo alespoň trochu umí anglicky, aby si zjišťovali informace o Amway na anglické Wikipedii, kde je k tomuto tématu téměř 170 zdrojů, z nichž některé firmu adorují, jiné jsou kritické a mnoho zdrojů, především zpravodajské zdroje zkrátka jen popisují nějakou situaci jako zatčení Amwayáků, různé soudní spory, mimosoudní vyrovnání, vyhýbání se placení daní atp., přesně tak, jak to na Wikipedii má být.

Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Conflict_of_interest

https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Nezaujat%C3%BD_%C3%BAhel_pohledu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *