Jsou Amway výrobky opravdu ekologické?

Distributoři Amway se nás neustále snaží přesvědčit, že jen ty jejich výrobky jsou nejekologičtější. Někteří údajně i velmi svérázným způsobem. Na některých diskuzních fórech jsou dodnes k nalezení příspěvky lidí, kteří tvrdí, že si před nimi namotivovaný Amwayák dal panáčka toho či onoho čisticího prostředku, aby dokázal, že je ekologický. V některých případech prý následovalo zvracení. Pokud tedy někdy potkáte někoho s pěnou u úst, nemusí vždy jít o epileptický záchvat, může se také jednat o Amwayáka, který si zkrátka dal panáčka…
Ale vraťme se k věci. Nedávno jsem ve svém bytě při úklidu našel velmi starý univerzální čisticí přípravek L.O.C. od Amway. Když jsem se nastěhoval do svého bytu, zůstal v jedné z přihrádek po bývalém majiteli, který si však všechny ostatní čisticí prostředky odvezl. L.O.C. byl již v době, kdy jsem byt kupoval, několik let prošlý, přesto je uvnitř stále minimálně třetina obsahu. Nechci však teď pátrat po tom, proč si tento vysoce kvalitní a ekologický výrobek bývalý majitel neodvezl a evidentně ho ani nevyužil. Až ho potkám, pokusím se to zjistit.
V žádném případě nechci zpochybňovat, že Amway produkty jsou jako takové ekologické a v přírodě snadno odbouratelné, stejně jako mnoho jiných výrobků v běžné distribuční síti (viz. Zdroje). Problémem, který je jasně vidět na tomto obrázku:

L.O.C.

ale i na na webových stránkách firmy Amway, kde je na produktových fotkách také vidět, že většina výrobků je vyrobena v USA, pravděpodobně v Michiganu. Přestože autor článku navštívil USA i Asii, nikdy neurazil tak dlouhou cestu, jako tento čisticí prostředek. Zřejmě můžeme vyloučit dopravu leteckou, pak nám tedy vychází, že průměrný přípravek, pokud bude expedován z okolí města Ada v Michiganu, urazí po silnicích v USA cca 1200 km, kde bude zřejmě v okolí New Yorku naložen na loď, na které ujede dalších víc, než 6000 km, aby byl patrně v Holandsku opět přeložen na kamion a ujel svých posledních cca 1000 km do Prahy. Tento „ekologický“ výrobek tak urazí minimálně 8200 km, aby se dostal ke svému zákazníkovi.
Jelikož ale nechci Amway křivdit, zjišťoval jsem, jak jsou na tom veškeré obdobné výrobky, které jsem doma našel. Polovina jich byla vyrobena v ČR, další pak v Německu, Rakousku, Maďarsku a druhý nejvzdálenější výrobek, který jsem našel, byl z Holandska. Tedy Amway výrobek ke mně urazil min. 8200 km a druhý nejhorší výrobek v tomto srovnání 1000 km. Ty další pak musely překonat cestu v řádech stovek kilometrů až po výrobky Procter and Gamble, které se vyrábí v Rakovníku, nějakých 60km od Prahy. Čisticí prostředek z Rakovníka tak k pražskému zákazníkovi urazí 137krát kratší cestu, než výrobek od firmy Amway. Posuďte sami, co je ekologičtější…
Autor také prošel stránky Ministerstva zahraničních věcí, konkrétně strukturu amerického dovozu do ČR a čisticí prostředky tam v podstatě nejsou uvedeny. Je to logické. Globální firmy si raději postaví další továrny v k tomu vhodných regionech, aby jejich výrobky byly konkurenceschopné a půlka jejich ceny nebyla jen doprava z kontinentu na kontinent. Vzhledem k cenám výrobků ale toto Amway zatím evidentně netrápí.
A pokud už tedy Amway mluví o ekologických výrobcích, chová se sama ekologicky? Našel jsem velkou statistiku 500 nejekologičtějších amerických firem, kterou vydal magazín Newsweek. A na jakém místě tedy Amway je? To Vám bohužel neřeknu, protože v první pětistovce nejlepších není, na rozdíl od konkurentů jako Avon (138.), Herbalife (369.), Procter and Gamble (146.), Colgate-Palmolive (324.) a mnoha dalších.
Ono to s tou ekologií nakonec asi nebude tak horké…

Zdroje:

http://www.mzv.cz/washington/cz/obchod_a_ekonomika/vstup_na_us_trh/bilateralni_vztahy/index.html
http://www.newsweek.com/2012/10/22/newsweek-green-rankings-2012-u-s-500-list.html
http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/test-zelene-domacnosti-nejlepe-pere-frosch-a-qalt-excel

12 komentářů k článku "Jsou Amway výrobky opravdu ekologické?"

 1. Úvodem krátké reakce bych chtěl upřesnit zde prezentovanou dezinformaci a to je skutečnost, že uvedený produkt L.O.C., který ten matlal naprostou náhodou nelezl doma, je to jeho první a bohužel také jediný produkt Amway, který kdy vůbec viděl (což mu ale nebrání být „fundovaným“ expertem na Amway) bude starý bratru tak 10 let, to bohužel nevím, každopádně se už řadu let vyrábí přímo v Evropě (Belgie), podobně jako ony zmiňované produkty jiné Americké firmy, Procter and Gamble.

  Pozorně si prosím znovu prohlédněte onu fotografii, naleznete na ní totiž tučným písmem velmi podstatnou informaci, kterou na žádném výrobku P.a.G nikdny nenaleznete. jen ji krátce zopakuji:

  ZÁRUKA SPOKOJENOSTI. NEBUDETE-LI S VÝROBKEM SPOKOJENI, VRÁTÍME VÁM PENÍZE.

  Buďte si jisti, že takový vzkaz PaG z „Rakovníka“ na žádný ze svých „ekologických“ výrobků nikdy nenapíše.

  Zcela jistě ti přemýšlivější z Vás zaujme další článek o tom, jak ze sebe tento pomatenec mnoha internetových tváří, dělá veřejně úplného vola, díky svým nekonečným manipulacím a lžím a především argumentům, které si sám vymyslel a zdrojům, které k nim používá, vlastně sám vůbec nerozumí a naprosto je nechápe.

  Nyní už nechť každý posoudí sám, kdo a koho tady LAKUJE AŽ BĚDA.

 2. Zdravím pane ACZ. Je opravdu milé, když mají Amwayáci jednou pravdu. Za omyl s ekologickým hodnocením v Newsweek se omlouvám a v druhém díle článku Amway a ekologie to samozřejmě napravím. Ekologických žebříčků je totiž celá řada a Amway se nevyskytuje ani v jednom. Nakonec kdyby se tam tato firma vyskytovala, již byste na to Vy, anebo admin z Amway-fakta, dávno upozornili… 😉

 3. Ani v jednom? 🙂 Ok, tak pockame na ten tvuj dalsi „clanek“ a opet z tebe udelame zvanila, jako v tomto i kazdem jinem predchozim pripade 🙂

  Ono je legracni uz to, jsk se snazis omlouvat 🙂 Pry za omyl v Newsveeku 🙂 Vis, Newsweek zadny omyl v hodnoceni neudelal 🙂

  To ty jsi pravidelne ve svych HOAXECH vedle jak ta jedle.

  Tak makej.

 4. ACZ: Vy opravdu vnímáte pomaleji, ale budiž, nejsem deprivant, jako Vy, a nemám problém uznat svou chybu, pokud ji udělám. Pro Vás tedy ještě jednou a jednoduše, abyste to pochopil….

  OMLOUVÁM SE!

  Nemyslíte, že by bylo hloupé omlouvat se za magazín Newsweek, když s ním nemám nic společného?

  Pokud máte nějaký žebříček, kde se Amway vyskytuje, sem s ním…

  Já žádný nenašel a hledal jsem opravdu dlouho a jak říkám, kdyby někde byl Amway hodnocen kladně z hlediska ekologie, již byste z toho udělali minimálně sérii článků.

  Jenže kde nic není, ani smrt nebere…

 5. Kdepak noumiku, od nas zadnou pomoc necekej, my si pockame, az zase napises nejakou hovadinu a pak na ni zareagujeme. Ty se snazis diskreditovat Amway, my budeme diskreditovat tebe.

  A jako obcykle, dakt, ze tys nic nenasel, skutecne vubec nic neznamena. Mam pravdu? 🙂

  Nekolik rad pro dnesni vecer:

  Kdyz chces hanobit tak respektovanou firmu, jako je Amway, nel bys byt opravdu hodne duveryhodna osoba. Jenze to ty nejsi. Na internetu vystupujes jako posera pod cca deseti ruznymi jmeny, nikdo o tobe nic nevi, cim se zivis, jake mas odborne a prakticke zkusenosti, proste nic. Realne jsi proste nikdo, takze kdo jiny, nez tobe rovny, by te mohl brat vazne?

  Amway tedy urcite ne 🙂

  Tak makej, rad se divam na blbouny, kteri delaji zbytecnou praci zadarmiko 🙂

 6. Konečně někdo ukázal tohoto jednoduchého admina v právem světle 🙂 Lidi jako admin této stránky patří mezi lidi, kteří nic nedokázali a svoje deprese a zklamání ze samy sebe utápí v nesmyslném pomlouvání firmy která zde funguje již přes 50 let 😀 Je to opravdu komické….

 7. Manželka dostala od kolegyně z práce k svátku koncentrát od Amway na mytí nádobí. Když ho vyzkoušela, tak měla druhý den ruku plnou svědivých pupínků. Musela jít až k doktorce. Takto si si teda ekologičnost nepředstavuju. Koncentrát jí vrátila. Ta kolegyně druhý den přišla jestli nechce vyzkoušet i další zboží od Amway. To už manželka odmítla. Před chvílí ta kolegyně od nás odešla, skoro dvouhodinová přednáška, jak můžeme vydělávat velký peníze a mít pasivní příjem. To radši budu poctivě pracovat a mít svých 25 000 čistýho, než přemlouvat příbuzný a známé do Amway.

  • Tondo, Tondo.

   Proč lžeš a ještě tak okatě?

   DishDrops neobsahuje žádné alergeny, je tedy zhola nemožné, aby z něj někdo dostal vyrážku, pokud tedy není alergický třeba na citron, což je 100% přírodní produkt, jak je známo. K produktu je oficiálně vystavený certifikát alergických testů, je dostupný na internetu u výrobce.

   Jako důkaz mohu doložit 6 let pravidelného používání u mě doma i v širokém okolí a nikde žádný příklad vyrážky neproběhl. A to moje manželka na rukou ekzém (vrozená indispozice), je tedy na takovéto produkty obzvláště citlivá.

   Dále píšeš, že distributorka Vás navštívila hned druhý den znovu, tak jak jste mezi tím za jediný den stihli vyprodukovat vyrážku a ještě navštívit lékaře, předpokládám, že kožního? A co Vám diagnostikoval? Protože to jediné by o něčem doopravdy vypovídalo, diagnóza v lékařské zprávě. Tak proč nám ji prostě „neomlátíš o hlavu“?

   Protože žádná pochopitelně neexistuje.

   Utíkáte téměř okamžitě s jakoukoliv vyrážkou k lékaři i v ostatních případech? Vyrážky jsou v dnešní době docela běžná věc, jak rychle se objeví tak rychle obvykle zase zmizí. Tak co že v tomto případě najednou takový poplach? 🙂

   Otázkou je, proč mají zdraví a dospělí lidé nutkání lhát do éteru. Proč?

  • Musím na toto také reagovat. Moje mamka i sestra v tomto přípravku nádobí myjí také a mají ruce uplně olezlé těmi pupínky. A ja v tom omylem myla včera a už ty pupínky mám taky a jsem si na 100% jistá, že to je z toho … je to smutný!!! A jsem ráda že jsem tento komentář našla! Děkuji!

 8. Kamarádka dělá Amway několik let. Není to špatná kamaráka, ale Amway z ní dělá všemi proklínanou. Jakákoliv návštěva u ní doma znamená prezentaci a vychvalování výrobků, nakonec i vnucování výrobků. Párkrát jsem u ní taky byla a mohu Vám říct, že je tím úplně posedlá. Hodně lidí jí díky vnucování a fanatismu začíná nenávidět. Pořád se snaží někomu něco nabízet až je to otravné. Říká jak jde o levné zboží, ale pravda je jinde. Jednou jsem si u ní koupila krém na vrásky za nemalé peníze. Po dlouhodobé aplikaci mi nepřipadalo, že by měl krém pozitivní účinek. Všechny peníze vráží do toho jejich zboží a na konci měsíce si jde půjčit, aby měla dětem co dát k večeři.

  • Pro Ivanu: Na každý výrobek Amway se vztahuje určitá záruka, po kterou lze výrobek vrátit a dostat spět své peníze. Ta záruka nebývá pár dní, z pravidla je to několik měsíců-za takovou dobu sis jistě všimla, že krém nijak neúčinkuje. Tak proč si výrobek nevrátila a nechtěla zpět své peníze?

  • Promiňte, ale za to vnucování nemůže firma. Neházejte a nevymýšlejte si špinavosti na firmu. O tom, jakým způsobem se propagují výrobky a nabízí podnikání, rozhodují distributoři sami. Firma nic takového neříká, že za každou cenu vám to musíme nacpat. Za to nese zodpovědnost distributor, ale bohužel se tím kazí i pověst firmy. Když to řeknu jednoduše, dělá se to tak – Chceš to? Nechceš? Dobrá, půjdu za někým jiným. Já se například spíše snažím, aby zákazníci přišli za mnou sami, že něco potřebují a chtějí. V tomto byznysu se člověk samozřejmě musí snažit, aby si vydělal, ale zároveň to nesmí přehánět. Bez práce nejsou koláče.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *