Amway – líheň pyramidových podvodníků?

V minulém článku jsme Vás informovali o neopatrnosti Romana Hassmanna, který poněkud naivně podpořil pyramidovou hru Swissgolden. Propojení Amway a Swissgolden je však daleko hlubší, než by se na první pohled zdálo. O Amway se pochvalně vyjadřují téměř všichni představitelé pyramidové hry Swissgolden. Někteří z nich, i přes svůj pubertální věk, si „podnikáním“ s Amway již také prošli. Kromě Michala Mikuláška o Amway často mluví i Jaroslav Ostruszka a především student střední školy Adam Doležal:

Video: Příběh Adama o Amway

Zpověď tohoto mladého „podnikatele“, který však, jako mnoho jiných MLM „podnikatelů“ nevlastní ani živnostenský list (a co daně Adame?), rozhodně stojí za vidění. Protože je pravděpodobné, že životnost tohoto článku bude výrazně delší, než životnost výše uvedeného youtube videa, budeme stěžejní části videa citovat. Adam totiž ve své naivitě odhalil poměrně dost ze zákulisí Amway.
Adamovi, podle jeho slov, setkání s Amway změnilo život. Byl pozván svým kamarádem na schůzku s „podnikatelem“ z Amway: „Hele, ten chlap vydělává tak 300 – 400 tisíc měsíčně, fakt paráda! Prej se nám to povede taky.“
Toto je bezesporu velmi zajímavé tvrzení. Podle čísel ze stránek Amway-fakta by to znamenalo, že mladý Adam měl to štěstí, že se potkal s Romanem Hassmannem nebo s německým důchodcem Peterem Mueller-Meerkatzem, případně s dalším, ze tří českých Diamantů. V úvahu pak ještě připadá možná jeden až dva nejvýkonnější lidé na smaragdových pozicích. Více lidí vydělávajících takové peníze v českém Amwayi zkrátka není. Otázkou také je, jestli mají tito lidé zapotřebí verbovat 16-leté studenty. Pravda tedy bude zřejmě daleko prozaičtější a pro Amway tak typická – neustálé lhaní o možnostech příjmů.
„Zajímavé bylo to, že když jsem přijel za tím pánem, tak mi vůbec nic neřekl o tom byznyse, mluvil jen o osobním rozvoji, absolutně jsem si neuvědomil, že mi neřekl nic o byznyse, mě bylo jedno, o co se jednalo, ale když jsem přijel domů, tak jsem věděl, že to chci dělat. O tom, že se jedná o Amway jsem se dověděl až na další schůzce za dva dny.“
K tomuto asi není co dodat. Popis typické první Amway schůzky, kde se nedozvíte, že se jedná o Amway, zato je Vám zhusta mazán med kolem huby až tak, že sice nevíte, o co jde, ale chcete to dělat. Proč se Amway „podnikatelé“ stydí za to, že nabízejí „nejúžasnější podnikatelskou příležitost na světě“ zůstává stále záhadou…
„Chvíli jsem tam pracoval, přiznám se, nevydělal jsem tam nic, i když se tam dělaly nějaké obraty, lidi byli, ale Amway rozhodně neodsuzuji, je to suprovej byznys.“
Tady nám Adam potvrdil to, co velká část z nás tuší. V Amwayi se zkrátka nevydělává. Zajímavá je také druhá část jeho tvrzení. Přestože jemu toto podnikání nefungovalo, stejně jako většině ostatních, byl ve své naivitě tak zpracován, že si stále myslí, že je to super byznys. Toto souvisí se sektářskou povahou Amway podnikání, kdy dotyčný podnikatel i přes svůj neúspěch stále věří, že Amway je super podnikání a hodně mu pomohlo. Vzpomeňme třeba na mladého pana Rybičku, který vydělal 2000,- tím, že si nakoupil nepotřebné krámy za 10 000,- a i přesto, že do Amway byznysu nikoho nenalákal, byl stále přesvědčen o tom, že Amway je skvělý a funguje. Více ve článku Zmanipulovaný Amwayák (video). Autorovi článku se již poněkolikáté v souvislosti s Amway vybavila legendární kniha George Orwella – 1984, kde velmi podobným způsobem fungoval tzv. „doublethink“. Tedy člověk zpracovaný propagandou byl schopen přijmout a akceptovat dvě zcela protichůdná tvrzení a nijak dál se nad tím nezamýšlel: „Nevydělal jsem tam nic, ale je to super byznys“
Adam zkrátka naskočil na skvělou propagandu Amway, zjistil, že se tam „rychlé peníze“ nevydělávají, ale vlivem Amway indoktrinace hledal další příležitosti, kde se rychlé peníze vydělat dají a skončil ve Swissgolden.
Podle Adama se v Amway mnohé naučil, např. bavit se s cizími lidmi, nebo prezentovat. Je smutné, že tzv. „MLM junkies“, tedy MLM závisláci opovrhují vysokoškolským vzděláním, protože kdyby jím neopovrhovali, zjistili by, že na mnoha univerzitách je zcela běžné, že student téměř v každém předmětu každý semestr musí něco odprezentovat před svými spolužáky a profesory.
Popřejme tedy Adamovi, aby se pyramida zhroutila dříve, než odmaturuje, aby se z něj stalo něco lepšího, než jen další MLM-pyramidová ovce, která skáče z podvodu do podvodu.

Zdroje:

http://en.wikipedia.org/wiki/Doublethink
http://www.podnikovyzpravodaj.cz/novinky/precist/1396-zlate-pyramidy-bez-pozlatka-emgoldex-a-swissgolden-1
http://www.podnikovyzpravodaj.cz/novinky/precist/1397-zlate-pyramidy-bez-pozlatka-emgoldex-a-swissgolden-2
http://www.podnikovyzpravodaj.cz/novinky/precist/1399-zlate-pyramidy-bez-pozlatka-emgoldex-a-swissgolden-3

9 komentářů u “Amway – líheň pyramidových podvodníků?

 1. „Amway podnikání mu změnilo život. Nevydělal nic. Fakt super podnikání.“
  Změnilo mu to život, protože se dozvěděl více o MLM, začal se vzdělávat a zkušenost s oslovováním lidí mu vydělalo ve spolupráci se Swissgolden programem za první měsíc 50 000 kč.
  Neříkám, že se mi to libí, ale něco málo o tom vím a pyramidová hra to není.
  Chápu lidi, co se rozhodli spolupracovat, protože výdělky tam mal zrovna nejsou.
  Někomu prostě nevadí pomluvy od okolí a ty peníze si tam vydělá.

 2. pavel: Já Vám na 100% garantuji, že Swissgolden dříve nebo později padne. Je to zcela nevyhnutelné. Mnoho velkých prodejců zlata má marže v rozsahu několika málo jednotek procent, kde se berou peníze na tak vysoké odměny v tomto systému? Navíc jde vlastně vůbec o zlato? Stejně si hned odměny všichni převádějí na peníze a místo strašení tím, že zlato bude po „konci světa“ jediným platidlem, bez otálení řeší to, jak sehnat další lidi. O nic jiného v tomto systému nejde. A když o nic jiného nejde a „produkt“ je jen zástěrkou, o co jiného, než pyramidovou hru může jít?

  Čím více se to u nás rozleze, tím více bude lidí na dně, kteří už další voly do systému pod sebe prostě neseženou…

  Stejně jako Vy obdivuji mnohé podnikatele, ale opravdové, skutečné podnikatele, ne podvodníky, kteří se za podnikatele vydávají. Deprivanty a další podobně narušené jedince nikdy adorovat nebudu, protože jejich ziskem je téměř vždy ztráta někoho jiného…

 3. Já bych se chtěl zeptat na tu avizovanou podporu panem Romanem Hassmannem onoho subjektu s názvem Swissgolden, nebo na nějakou skutečnou spojitost firma Amway a projektu Swissgolden, o které je zde dosti manipulativně a opakovaně hlásáno, ale nikde nic viděno, natožpak doloženo, díky.

 4. ACZ: Bohužel, někdo vnímá pomaleji…

  Doporučuji ještě několikrát přečíst a případně ještě několikrát si pustit to video, třeba to pak už pochopíte…

 5. V onom videu neni zadna podpora firmou Amway, nebo zminovanym panem Hassmannem, projektu Swissgolden, citovana, nebo zverejnena.

  Ve tvem clanku o tom pouze spekulujes, takze se ptam opet, co si mam jakoze precist, kde jsou ona fakta? Ukazes nam je uz konecne?

  Nebo se radeji omluvis, jako v predchozim pripade tve manipulace s ekologii?

  Evidentne se Jedna opet pouze o tvoji osobni manipulaci, namet na treti dil serialu „Kritik Amway prichycen pri manipulaci“.

  Zacina to pribejvat, borce 🙂

 6. ACZ: Já Vám rozumím. Poslední dobou nám docela roste traffic, takže naprosto chápu Vaši nervozitu… 😉

 7. Pochopitelne nerozumis a zase jenom zvanis.

  My samozrejme nemuzeme ani nahodou vedet, ze „vam trem“ roste nejaky trafic, takze logicky ani nemuzeme byt z teto informace nervozni.

  Uz vidim jak se Amway „hrouti“ kvuli jednomu ceskemu nymandovi 🙂 Tomu ani ty prece neveris 🙂

  Co vsak vime s jistotou, ze nam taky roste trafic, viz pozice nasich stranek :-). A to jsou o mnoho let mladsi, nez ty vase 🙂

  A to je teprve zacatek 🙂

  No a ted zpet k tematu, kde mas ty dukazy k tem svym lzim? 🙂

  A kdy nam povis, cim se zivis?

 8. Tak už se těším na další článek, kdo ví, co se zase dozvíme: ,,Výrobky Amway obsahují látky, které umožňují ovládání lidské mysli“ nebo něco podobného…… 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *