Amway – fakta o výdělcích

Zatímco při osobním setkání Vám o svých příjmech může každý lhát doslova jako Pinocchio, v auditované účetní závěrce toto možné není. Tyto údaje o Amway je možno dohledat z dostupných zdrojů zde (nová stránka).
Údaje z těchto závěrek jsou pak ještě daleko horší, než autor článku kdy předpokládal. Konečně přesně víme, kolik milionů Kč ročně firma Amway rozdělí na odměnách svým distributorům. Podle závěrky firma v roce 2011 rozdělila svým distributorům na odměnách částku 94 045 000,-. V roce 2012 to pak bylo 93 684 000,-.
Sama o sobě jsou tato čísla nic neříkající a bohužel v závěrkách není uvedeno, kolik měla Amway podnikajících distributorů a kolik samozásobitelů, kteří si jen čas od času objednávají produkty. Amwayáci to samozřejmě nikdy nikomu neřeknou, protože si pak každý z nich podle potřeby může hrát na velkého podnikatele, nebo naopak na samozásobitele podle toho, jak je to v anonymních diskuzích zrovna potřeba.
Ale nakonec přeci jen nějaká data máme: http://www.amway-fakta.cz/opravdu-se-daji-v-amway-vydelat-penize/
V článku „Opravdu se dají v Amway vydělat peníze“ nám Amwayáci částečně poodhalili, jak je na tom špička Amway, takže se dá odvodit, co zůstane zbytku níže postavených distributorů. Pokud si myslíte, že jsou to drobky, máte pravdu…
Ve výpočtech byly použity jen hodnoty průměrných měsíčních příjmů. Po sečtení ročních příjmů 91 vysoce postavených lidí v českém Amway nám vyšlo, že v roce 2011, kdy odměny za celý rok činily 94 045 000,- si jen těchto 91 lidí přišlo na 68 240 796,-. Těchto 91 lidí se tak podle údajů z Amway podělí celkem o 72% veškerých provizí. Na všechny ostatní distributory zbylo jen 25 804 204,-, tedy necelých 28% provizí.
Kardinální otázkou tedy zůstává, kolik ostatních, z údajných 25 000 členů, tedy podniká a kolik jsou jen samozásobitelé. Jsou jen dvě možnosti. Buď je podnikatelů v Amway vlastně jen velmi málo (což je divné, je to přece „nejlepší podnikatelská příležitost na světě!“), anebo většina z nich nevydělá téměř nic. Vaše případné odhady počtu Amway podnikatelů a insider informace rádi uvítáme v komentářích.

34 komentářů u “Amway – fakta o výdělcích

 1. Přeci stačí, aby se na to trochu kriticky podíval někdo, kdo má trochu obchodní zkušenosti.
  Uvedu příklad ze svého oboru:
  – Já coby dodavatel prodávám slovo jazykového překladu za 2,- Kč.
  – Chci tuto cenu zvýšit na 2,20 Kč, ale sám se musím věnovat výrobě, tak si na to najmu obchoďáka.
  – Ten vytvoří MLM síť s pěti úrovněmi, kde každá úroveň musí získat provizi nejméně 0,30 Kč/slovo, aby se jakžtakž uživila (moje produkce = 3 500 slov/den * 0,30 = příjem z provize 1 050 Kč/den).
  – Jestliže tedy na poslední úrovni je člověk, který potřebuje 0,30 Kč/slovo a sám ještě odevzdá minimálně dalších 0,50 Kč/slovo na provizích lidem nad sebou.
  – Když tímto způsobem půjdeme po linii vzhůru, dojdeme k tomu, že:
  —Já coby výrobce beru 2,20 Kč/slovo.
  —Zákazník nakupuje slovo cca za 7 Kč.
  —Za 7 Kč koupí slovo leda tak blázen, takže všechny linie MLM krachují.

  Protože se ale v ČR zřejmě najde dost tupců, kteří si koupí nůž za 2 000 Kč, může první, ale možná i druhá linie v Amway vydělávat. První majlant, druhá slušně. Aby ale mohly vydělávat i další úrovně, muselo by být prodávané zboží minimálně dvakrát tak drahé, aby zbylo na životaschopné provize na 3., 4. a 5. úrovni.

 2. Standa:
  Tak to překladatelský MLM asi nepostavíš.
  Nože za dva tisíce se prodávají i mimo MLM…
  V ČR se najde dost tupců, co kritizují a nic nevědí. A kupují horší věci, než super nůž za 2000,-… Už jsem ho měl několikrát v ruce, tak rozdílně od tebe, vím o čem mluvím…
  Najdu ti zboží, co je levnější než podobné, co kupuješ v supermarketech, a je distribuované pomocí MLM… Víš, ono to MLM dovede někde ušetřit, tak tyhle peníze dá distributorům…
  Že se vám něco zdá předražené, když nevíte nic o dávce a kvalitě… Vaše blbost, MLM vás naštěstí nepotřebuje…
  A dík za inteligentní názor, že Amway prodává jen nože za 2000,- 🙄

 3. Souhlasím s jedinou tezí: v ČR je dost tupců.

  Ad dávka a kvalita: o tom cosi vím, protože původně pocházím z hotelového oboru, kde vlastně stále ještě působím coby majitel ubytovacích objektů. Takové čističe HACCP sice vyjdou dráž než, řekněme, Savo, ale jsou mnohem účinnější, tudíž vydatnější, tudíž v důsledku levnější. Ale chápu, že někoho může pohled na regál s litrovou flaškou za 140 bez DPH odradit a raději koupí to Savo za 40.

  Kdysi jsem zkoušel AW na okna a na hotelové prádlo: ten sajrajt na okna smrděl čpavkem tak, že jsem apartmá větral dva dny, aby ten dynst vyčichl, prací prášek nic nevypral, jen rozplizl skvrny od omáček. Může být, že mezi AW výrobky jsou i kvalitní produkty. Neumím posoudit, protože po jedné zkušenosti jsem jim další příležitost nedal. Co vím, je to, že tyhle produkty rozhodně neměly cenu, za kterou byly k mání. Jen dodám, že dávkování tehdy prováděl známý, jenž AW načas propadl.

  Nůž za 2 000 jsem samozřejmě uvedl jako příklad: pro amwayáky je typické, že příklad, třeba i hyperbolický, vezmou, udělají z něj pokus o absolutní pravdu a dál se snaží argumentací ad absurdum udělat z původního pisatele blbce. Naštěstí jsou na internetu i pozorní čtenáři, kteří si to dokážou přebrat.

  PS: Ano nůž za 2 000 je k mání i v teleshoppingu. Vezmi takový tranšírák a zkus s ním odseknout kuřecí stehno: na noži zbude zub a stehno bude vcelku.

  1. Standa:
   Prací prášek používají tři lidé v mém blízkém okolí, nikdo si neztěžuje. Nemám ponětí, proč ti to nepralo, sprej na okna mám doma a je naprosto bez smradu alá čpavek… Doufám, že když ti to takhle moc nevyhovovalo, tak jsi ty produkty vzal a vrátil 😉
   Já prostě mám akorát dobré zkušenosti. Jediné, co jsem vracel byly ty starší proteinové tyčinky, protože mi nechutnaly… A nezahodil jsem kvůli tomu celý byznys a nepomlouvám to.
   K tomu noži. Uvedeš typický příklad, který má tady na zdejší čtenáře působit draze, to je manipulace, neřekneš nic o tom noži… Původní pisatel ze sebe blbce dělá sám…

   1. Pochopitelně, že jsem to vrátil. Sice jsem se doslechl něco o tom, že jsem svině, protože kamarád to bude muset platit (což je zřejmě nesmysl, existuje přeci ona 90denní záruka), ale to mi v tu chvíli bylo jedno.

    Uvedeš typický příklad, který má tady na zdejší čtenáře působit draze, to je manipulace, neřekneš nic o tom noži… Původní pisatel ze sebe blbce dělá sám…
    Experty na manipulaci hledej ve svých řadách, panáčku. Ale nezačínej hned, nejprve si uvědom, že jsi sám jejím produktem, tj. až budeš schopen sebekritiky.

    Ale dobře: co má stojan za 2 610 Kč (zda to je s DPH nebo bez, to se nikde nedozvím, co nemá stojan za tři stovky? Materiál? Výrobní technologie?

    A ještě k tomu noži, když se ho držíš jak h..no košile: stačí se mi na něj podívat a vidím, že je tam spousta věcí špatně: neergonomická rukojeť (příliš silná, na konci ohnutá směrem dolů, takže při práci bude ohýbat zápěstí vzhůru, jinak by ses při každém kývavém pohybu s nožem bouchal prsty do pracovní plochy), na tranšírák špatně (málo) zahnuté ostří, takže s tím zeleninu nenasekáš nebo budeš muset místo zápěstí pohybovat celou rukou až k rameni, horní hrana zahnutá, takže si na ni nemůžeš při sekání položit dlaň druhé ruky a opřít se. Materiál samozřejmě nemůžu soudit, může být kvalitní. Suma sumárum: nůž má elegantní vzhled, může být i z kvalitní oceli, to bezpochyby, ale ten, kdo jej navrhoval, neví o ergonomii v kuchyni absolutně nic. Sorry, ale tak to prostě je.

 4. Standa:
  Ten kamarád je kretén… Nebo byl, třeba už je chytřejší…
  Nejsem jejím produktem, já nedělám ty věci, co tu na webu všichni popisujete, panáčku 😀 Jsem schopen sebekritiky, Amway nevyzdvihuju jako nejlepší firmu na světě. Jen mi vadí demence na tomto fóru, panáčku.

  O kterém noži to mluvíš? 😀 To jsou ti známí, co ho používají teda pitomci, že jim to tyhle problémy nedělá, když to tu pán povídá na fóru 😀

  Kvůli tomu stojanu si pošli mail na firmu, nevím, neznám ho… Třeba je předražený, klidně. Ten olivový olej mi taky přijde drahý… A víš co je super, že nejsem ovce, abych kupoval to, co je pro mě drahéééé 😀

 5. Zdravím Lee a díky za aktivitu. Ano, víme, že bez přesných vstupních údajů nemohou být přesné ani ty na výstupu. A Amway mlží jak to jen jde, jednou je to nejlepší podnikatelská příležitost na světě, jindy jsou skoro všichni Amwayáci jen nakupující a nepodnikají…

  To je jejich záměr, aby se pak pánové v oblecích z 90 let mohli na Amway tleskacích akcích tvářit jako milionáři.

  Pokud to dokážete propočítat přesněji a např. už máme i částku vyplacených provizí za rok 2014, tak to propočítejte a pošlete adminovi, asi by nebyl problém, aby se to zde objevilo. Na Amway fakta.cz budou vždycky ukazovat jen „Yagermeistery“ a jim podobné, kteří, „asi shodou okolností“, byli velmi často ve svých zemích na začátku 🙂

  1. Také zdravím, děkuji, když něco napíši, tak určitě zašlu. Bohužel už nemám ten soubor na vypočítání odměn. Bylo tam jasně vidět, že i ten, co nic nedělá, tak peníze má, pokud má pod sebou lidi. Stačí se výhodně zaregistrovat.

   Jinak dříve se šlo podívat na amagram online bez přístupových hesel a podívat se na některé lidi. Byl jsem překvapen. Člověk, co tam byl za mne platina spadl na 18%. Další po 4 – 5 letech byl na 15%, kde poslední dva roky podle Amagramu neudělal žádný pokrok. A to je člověk, který samozřejmě za mě dělal. Teď už nejspíše nedělá (kontaktování, plány, registrace) , protože nemá kde brát lidi. Díval jsem se na Setzer.cz a podle mého museli omezit open meetingy, protože počet měst, kde každý měsíc probíhaly, byl za mě větší. Nemají lidi.

   Takže ty teorie o úspěchu jsou opravdu k ničemu milí Amwayjáci.

 6. Z dostupných zdrojů (justice.cz) vyplívá, že z roku 2019 na rok 2020 klesl obrat amway čr s.r.o. o – 3 %. Počet členů klesl z 29 tis na cca 20 tis. Mnozí Amway distributoři tvrdí, že nabízejí nejlepší podnikatelskou příležitost na světě. Může mi teda kurva někdo vysvětlit proč z nej. podnikatelské příležitosti odešlo z roku na rok 9 tis lidí???? A to nepočítám slovensko…… P.S.: Byl jsem také členem a musel jsem sebrat odvahu abych sám sobě přiznal, že to byla jen iluze a manipulování lidí….

  1. Hele ten počet členů tam byl celkově? Myslím, jestli tam byli zahrnuti všichni členové nebo jen ti podnikající? Až budu mít čas, tak kouknu.

   Jde o to, že už před rokem podobná akce proběhla v rámci celého MLM „odvětví“ v USA. Kdy se regulační orgány divily, že tam mají samé podnikatele, ale žádné zákazníky… 🙂

   Tak prostě přes noc z velké části podnikatelů udělali zákazníky, aby jim dala FTC pokoj.

   To může být jeden z důvodů, druhý pak samozřejmě Covid, kdy na dálku se motivuje poněkud hůř, než přímo na tleskací akci a s nábory to asi taky nebylo zrovna dvakrát slavné, ale zase, kdyby jim zmizela třetina členů, asi by ten propad obratu byl větší, pokud tedy teď ti zbývající nemají plné garáže Amway produktů, které nakoupili, aby zůstali na pozicích… 🙂

   1. Jsou tam všichni členové. Ano, za propadem členů je určitě Covid. Na jedné nahrávce se povídalo, že pokud Amwayák nejede na seminář (ty jsou každý měsíc) ta je to jakoby měl tzv. chřipku…, pokud nejede na druhý, tak má těžkou nemoc a pokud nejede na třetí, tak je mrtvý…. Autor výroku to myslel z hlediska elánu a motivace…. Tak tedy díky Covidu vychcípala třetina členské základny Amway distributorů….

    Propad obratů byl pouze -3%, protože ti skalní distributoři pašovaly z Polska čističky vzduchu Atmospehete, které stojí asi 40 tis Kč a prodávaly to jako věc co ničí Covid i když evropské vedení Amway de fato zakazovalo tvdit, že ta čistička ničí Covid…..Tedy objednaly v Polsku a v ČR se jim přičetl obrat a body….

    A dále obvolávaly všechny známe i neznáme lidi, s tím, že mají vit. D, který je proti Covidu a Omegu3, který je taky proti Covidu a je cca 8x dražší než běžně dostupná Omega 3 z lékáren….Prostě v lidech vyvolali strach, nabídli řešení a doručili zboží, ovšem již neřekli že srovnatelné produkty běžně z trhu jsou několikanásobně levnější….

    No a potom ob

  2. Tak a máme tu další, pro některé možná poslední hřebíček do rakve. Mnozí Amway distributoři totiž skrz Bohemia energy prodávaly elektřinu a plyn, přičemž tento dodavatel se v tuto chvíli doslova otřásá v základech a de facto balí svůj byznys na Slovensku. Dovedu si představit, že dost lidem se opět rozplývají jejich sny, protože své Amway podnikání svým způsobem stavěli na Bohemce a měli z toho „pasivní“ body a nějaké drobné.
   P.S.: Jsem fakt rád, že jsem před lety odešel a výplatu přestal cpát do Amway a koupil si bydlení(dnes bych asi mohl taky ale asi bych při dnešních cenách bytů žral jen suchý chleba). Alespoň mám kde bydlet. Někteří distubutoři Amway dodnes bydlí po nájmech, což je dost smutné. Ano, byl jsem debil a jsem fakt rád, že jsem vystřízlivěl.

   1. Tak v Amway ti to vysvětlí tak, že když se cena za elektřinu zdvojnásobí, tak budeš mít víc bodů… 🙂 Nakonec tak, jako vysvětlovali i výrazné Covidové zdražení Amway výrobků loni.

    Ale je to takové to „svůj ke svému“, šmejd je partner šmejda.

    Protože jsem mnoho podomních prodejců energie od BE uctivě s městskou policií poslal na patřičná místa, tedy před přestupkovou komisi, kde dostali pokutu, tak vím, že i když měla nějakou dobu BE tarif o pár korun nižší, než můj současný dodavatel, nikdy bych od nich nebral právě kvůli tomuhle okrádání důchodců. A ten můj současný dodavatel ceny drží a je aktuálně zdaleka nejlepší na trhu, přestože přestal nabírat nové klienty.

    Tady je taky vidět ta nesmyslnost MLM systému. Platíš víc než dvakrát tolik a pak dostaneš pár korun přes body zpět. Není pak lepší mít nejlevnějšího dodavatele, kde daleko víc vydělám zkrátka tím, že mám slušné ceny a smlouvy a nějaké body a tleskání za 3% odznak k tomu opravdu nepotřebuju….

   2. Jendo, Bohemia energy také lhala a povedla mnoho zákazníků ohledně fixace cen energií. Je o tom zajímavý článek na novinkách cz.

 7. Proc ti lidi odesli,no to je jednoduchy,protoze nechteli uz ten uzasny a jedinecny byznys uz dotovat ze svych penez za povinne mesicni nakupovani tech predrazenych vyrobku aby honili BODY a hlavne pochopili,ze nikdy si v tom svinskem byznysu nevydelaji na tu jachtu,vilu a ani si pro ne pred fabriku nikdy neprijede ta bila limuzina jak jim slibovali na tech amwajackych seslostech jejich amvajacti bossove…….
  P.S.Taky jsem byl clenem te SEKTY ,ale jen tri mesice nez me z amway vykopli…..

 8. Protoze jsem mel blby keci a chtel jsem slyset pravdu o amway a ne sladke marketingove keci a to se v nasi skupine nenosilo

  1. Pravda nejsou blbý keci… Prostě jsi narazil na pokrytce. Těch je plná Amway. Prostě Amway nenávidí pravdu … !!

 9. Dobrý den. Mám dotaz ohledně strategického partnera Amway.. Bohemia Energy. Dodržuje alespoň pro Amwayáky smluvní fixní ceny? Nebo jste se také stali obětí podvodů této společnosti jako již tisíce lidí v České a Slovenské republice. ( viz. Aktuální informace v běžných médiích
  ) Děkuji za odpověď

  1. Dnes kvůli situaci se zdražováním zastavil nábor nových klientů EON a včera MND. Nevidím důvod proč by měla Bohemka, která se asi bude potápět nějakým způsobem zvýhodňovat Amwayáky, které má dle mého názoru jen za pouliční naháněče, kterým odhazuje nějaké drobné. To že jsou Amwayáci něčím vyjmeční si myslí pouze oni sami.

  2. Amwayákům je určitě nedrží. Vtipné je, jak to na svých stránkách obhajují, zatímco zástupy důchodců jsou okrádány s tím, že přechází na „lepší“ tarif a u ERÚ jsou na BE stovky stížností. Ale tak, Amwayáci to mají zkrátka v povaze, obhajovat šmejdy… Je to na tom vlastně celé postavené… 🙂

  3. Tak Vláďo, teď se budou všichni Amwayáci divit až budou muset platit za plyn či elektřinu 2-3x tolik co doposud. Teď doopravdy doceňuji toho, že jsem z té sekty zvaná Amway před lety doslova utekl a jsem doopravdy rád, že jsem na přechod k Bohemce tenkrát nikoho neukecal, protože teď bych asi musel chodit kanálem.

   1. Sranda na tom je že na Amway faktech se Bohemky pořád zastávají. Vypadá to že nepůjdou vkládat komentáře. Nebo mají cenzurovány některá slova. Jako například Bohemia Energy:-)

    1. Klasický postup, když má Amway problém, tak se to zasune pod koberec a nemluví se o tom = problém není.

     Jako co jsem koukal na ceníky DPI, tak není problém dát přes 4000,- za MWH bez daně. Takže účet za zimu ne že bude násobný, ale několikanásobný, protože tohle je třeba proti mému aktuálnímu dodavateli cena asi 7krát vyšší…

     To jsem zvědavý na zprávu o Amway na OR příští rok, ale jestli nechtějí Amwayáčci do exekucí příští rok, tak to budou hodně chudé vánoce a obrat opět půjde dolů. Rozvážet LOC po dětských domovech letos nikdo určitě nebude…

      1. Ale zase, abychom Amwayáčkům nekřivdili moc, padly další firmy a co jsem tak slyšel z trhu, příští týden bude opravdu rodeo s dalšími velkými krachy alternativních dodavatelů. Teď je ideální čas to položit. SIPO platby a většina trvalých příkazů už je totiž za tento měsíc odeslána…

  4. Zdar Vláďo, tak k tvému dotazu ohledně toho, zda-li Bohemia Energy dodržuje smluvní fixní ceny alespoň pro Amwayáky… NEDODRRŽUJE! Naopak s nimi, promiň mi ten výraz ale doslova vyjebává, protože všechny klienty (vč Anwayáků) poslala k šípku a v tuto chvíli zbylou nasmlouvanou elektřinu a plyn dál přeprodává!

   1. Amway a Bohemia energy!Jinymi slovy SMEJDI a SMEJDI,Nekolikrat se me snazili nahaneci od bohemia energy pretatnout od CEZU,ale nemeli sanci,protoze se me hnusili ty jejich manipulativni taktiky a dobre jsem udelal.Kdyby me nejaky amwajak pretahl k bohemia energy ktery skrachoval a ja bych ted musel platit dvakrat nebo trikrat drazsi energii tak bych toho amwajackeho zmrda tak striskal,ze by ho ani jeho vlastni matka nepoznala..

 10. A Amwayákům vůbec nevadí že spolupracovali s firmou která nekalým způsobem okrádala důchodce???

  1. Hyeny snad spolu vždycky spolupracovaly, čili nějakých výčitek že strany Amway se určitě nebojím, ale spíš se obávám, že i Amway přijde o nějaké ovečky v systému, protože bych se nedivil, kdyby nějaký zástupce BE sem tam nepřihodil k podepsání smlouvy i registraci k Amway – takže aby náhodou takový zákazník nepojal podezření, že vše je jenom velká iluze a sny se nikdy nesplní u žádné z těchto dvou společností…

 11. Díky za reakci Jane. Tvoji odpověď jsem s dovolením přeposlal na Amway fakta. Sem zvědavej co odpoví a na co se vymluví 🙂

 12. Popravdě v mém okolí je několik lidí a pár firem kteří díky alternativním dodavatelům opravdu ušetřili včetně BE. Ale jsou v jednom jednotní. A to odsuzují prokazatelně ŠMEJDSKÉ jednání ze strany BE ohledně okrádání důchodců. Viz reportáž ČT.

 13. Podat kolektivní žalobu na Bohemia energy by bylo nejlepší. Oni nezkrachovaly . Oni se vykašlali na to kupovat energie v předstihu pár let. Dostali tím, vlastní vinou , mnoho zákazníků do nelehké situace kteří teď musí nakupovat nějakou dobu velmi drahé energie od dodavatelů poslední instance. Proto by než si podvedený zákazník sežene nového dodavatele, ten finanční rozdíl měla uhradit Bohemia.

  1. Ahoj Vláďo, Amway tvrdí, že se snaží nabízet nejlepší podnikatelskou příležitost na světě, tak to mají co dohánět, protože:

   1) Behemia energy krachla a stáhla sebou dost lidí, kteří teď platí za energie rakety
   2) Krachnul i projekt s Bubble Tea, který se tvářil jako hrozně cool pití, než je Jan Tuna ve svém pořadu doslova rozprášil.
   3) Snad 3 roky mleli o tom Tescu, že budeme nakupovat za body a nic z toho.
   4) Pekárnu, která prodávala ten žitný chleba hygiena na nějakou dobu zavřela, protože tam našli myši.

   Protže nejsem v Amway (neutrácím za blbosti), mohu ukládat minimálně 5 tis za měsíc do fondů 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *