Amway: Nepříjemná fakta z Velké Británie

Někteří Amwayáci se snaží působit na možné prospekty tvrzením, že MLM a Amway na západě od nás roste a že je to normální a akceptovaná forma podnikání s potenciálem růstu. Jistě tušíte, že to není pravda.
V roce 2007 byla firma žalována britskými úřady, konkrétně The Department for Business Enterprise and Regulatory Reform. Žalující navrhoval úplné zrušení firmy Amway v UK, což se nakonec nepovedlo. Přijata ale byla tvrdá restriktivní opatření:
• Všechny školící materiály Amway musí být pod dohledem Amway UK a je nepřípustné, aby na těchto materiálech kdokoliv profitoval.
• Amway musí každoročně zveřejňovat příjmy svých VPA (income disclosure).
• Registrační a obnovovací poplatky jsou zakázány.
• Amway se musí restrukturalizovat a musí existovat podnikatelé, kteří nebudou jen neustále verbovat, ale také skutečně prodávat.
Zajímavější než výsledek soudu jsou ale zveřejněné informace o fungování Amway. Podobná obvinění pronásledují Amway neustále a v mnoha zemích, včetně nedávného uvěznění indického manažera Amway, který je již přes měsíc ve vazbě.
• Produkty firmy Amway jsou neprodejné. Jsou daleko dražší, než srovnatelné zboží. Kromě VPA samotných proto toto zboží téměř nikdo nekupuje.
• Více než 99% všech VPA na svém Amway podnikání prodělává. Více než polovina VPA ukončí své podnikání do roka poté, co již nejsou déle schopni na svém podnikání prodělávat a dotovat ho.
• Jediná cesta jak v Amway vydělat je „nekonečné náborování nováčků“. Je to podvodný systém, který umožňuje profitovat jen několika lidem, kteří jsou schopni znáborovat největší množství lidí.
Ale možná to nejzajímavější a nejděsivější zároveň jsou čísla a statistiky, které při soudním řízení vyšla najevo. Bohužel jako obvykle v případě Amway, skutečnost je přesným opakem toho, co tvrdí Amwayáci samotní.
• Mezi aktuálně aktivními VPA v UK, kterých je přes 33 000, jen asi 90 z nich vydělává dost na to, aby pokryli veškeré své náklady s tímto podnikáním spojené. To znamená, že 99,7% britských Amwayáků na svém podnikání prodělává.
• Poté, co začalo vyšetřování, byla firma Amway schopna ze dne na den snížit cenu svých čisticích prostředků o 48% a u svých kosmetických produktů o 29%.
• V období od roku 2001 do roku 2006 95% všech provizí vydělalo 6% nejvýše postavených Amwayáků. Přitom 75% všech provizí si rozdělilo horní 1,5% distributorů.
• Během pěti let se díky enormním odchodům prakticky proměnila celá firma.
2001-2002: 5690 lidí bylo znáborováno, ale 10 149 jich svou činnost ukončilo.
2002-2003: 6525 bylo zrekrutováno a 8000 skončilo.
2004-2005: 12 561 se připojilo a 8756 činnost ukončilo.
Z pohledu českého občana je velmi zajímavé, že ve Velké Británii, kde žije 6 krát více obyvatel, než v ČR, bylo Amwayáků v době soudu pouhých 33 000, tedy cca jen o 8 000 více, než v ČR. Po regulaci (zlevnění produktů) čísla narostla na aktuálních cca 43 000, ale promoření Amwayáky je v UK i tak stále daleko menší, než v ČR. Čím to?
Především s Amway mají v UK delší zkušenost (od roku 1973) a spousta Britů už má jasnou představu, co to je Amway a proto do tohoto podnikání nikdy nevstoupí. Roli jistě také hraje vyšší vzdělání a zřejmě také lepší životní úroveň. Britové se zkrátka mají stále docela dobře a nemají zapotřebí vstupovat do nesmyslných podnikatelských příležitostí.
A jedna rada Amwayákům na závěr: Zažalujte český Amway! Pokud by se povedlo také snížit ceny Amway produktů až o polovinu, možná to bude i prodejné a především už na samozásobení nebudete tolik tratit…

Zdroje:

http://www.pyramidschemealert.org/PSAMain/news/AmwayCaseAppealed.html
http://blogs.mirror.co.uk/investigations/2009/01/amway-survives-compulsory-clos.html

24 komentářů k článku "Amway: Nepříjemná fakta z Velké Británie"

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *