Čeští Amwayáci slaví, zatímco jejich zaměstnanec nebo kolega maže i poslední zbytky kritiky MLM z Wikipedie, jak české, tak i zahraniční. Slaví však zbytečně, protože svým svévolným výkladem pravidel Wikipedie si dali opravdu monstrózní gól do vlastní brány.
Historik75 smazal text o MLM s odůvodněním, že je citován z tzv. self-published knihy, tedy z knihy, kterou si sám autor i vydal. V pravidlech Wikipedie opravdu je varování před citováním podobných knih, nicméně nemá být bráno jako dogma a vždy má záležet i na kontextu a má jít o celkovou vyváženost textu. To ale Historika75 nezajímá, jeho úkolem je prezentovat Amway i MLM v co nejlepším světle a pro naplnění těchto cílů se nebojí ohýbat pravidla ve svůj zdánlivý prospěch.
Zatímco tedy americká Federal Trade Commission vyšetřuje jednu MLM firmu za druhou, aktuálně např. i dalšího globálního hráče – firmu Herbalife, na české Wikipedii působí firma Amway a článek o MLM, jako by se jednalo o podnikání, se kterým nejsou spojené žádné kontroverze a problémy. Wikipedie je tedy použita jako PR hlásná trouba Amway, což zcela jistě v rozporu s pravidly Wikipedie je.
Zkusme ale na chvíli přistoupit na svévolný výklad pravidel Wikipedie, který Amwayáci předvedli zde:
„Problém je jediný – pan Timi Ogunjobi je zároveň majitelem Tee Publishing (důkaz zde) a tím pádem spadá podle pravidel Wikipedie jeho kniha mezi nevěrohodné zdroje, protože se jedná o „zdroj, který nebyl předmětem žádné formy nezávislého ověřování faktů a kde mezi autorem a publikací nestojí žádné další osoby“. Na toto bylo v diskuzi u článku poukázáno a odkaz na knihu i s citací byl smazán.“
A podívejme se podobně kriticky na dnes bez nadsázky Amway-bibli, knihu Bohatý táta, chudý táta od Roberta Kiyosakiho.
Robert Kiyosaki se snažil tuto knihu vydat přes vydavatele, ale vždy byl odmítnut. Nakonec ji tedy vydal sám (self-published) a i přesto ji někteří velcí distributoři, například Barnes and Noble, odmítli prodávat a zařadit do distribuce. Než se Kiyosakiho – bývalého neúspěšného Amway distributora, ujali jeho kamarádi z Amway. Kniha dodnes vyvolává u odborníků údiv a odborná média si z Kiyosakiho nepokrytě dělají srandu. Například ve Wall Street journal byla kniha přejmenována na Rich dad, Poor advice, tedy Bohatý táta, špatná rada. Nejnověji pak, ve světle dalšího skandálu, kdy Kiyosaki pravděpodobně vyváděl peníze z jedné ze svých firem a pak ji nechal cíleně zbankrotovat, byla kniha přejmenována na Rich dad, Broke dad – Bohatý táta, bankrotující táta.
Vtipné pak je to, že knihy se u nás ujal Roman Hassmann, což je „známý ekonomický odborník“ z učňáku a Amway diamant, který to obzvlášť v realitách umí jako nikdo jiný (viz. kauza REALITY 21). A jejím překladem a prodejem členům Amway a následně i dalším naivkům si jistě hodně vydělal – klasický MLM boční business se školícími a motivačními materiály.
Jaký si tedy nakonec z toho všeho udělat závěr? Kniha Bohatý táta, chudý táta patří optikou Amwayáků mezi nevěrohodné zdroje a jako taková by neměla být citována na Wikipedii. Ačkoliv já sám bych ji nikdy z Wikipedie nemazal, prosíme Historika75 o to, aby byl podobně důsledný ve výkladu pravidel Wiki a pana Kiyosakiho i s jeho self-published knihou smazal jak v české, tak i v zahraničních verzích Wikipedie.
Zdroje:
http://www.wsj.com/articles/SB116052181216688592
http://blogs.wsj.com/bankruptcy/2016/02/05/rich-dad-broke-dad/
http://www.lazymanandmoney.com/robert-kiyosaki-and-multi-level-marketing-exposed/
http://www.novinky.cz/krimi/388344-zadne-kontroly-nebyly-rekl-majitel-realitky-jejiz-advokat-mel-zproneverit-pres-65-milionu.html
http://www.amazon.com/Rich-Dad-Poor-Teach-Middle/dp/1612680011
Kiyosaki je nevěrohodný zdroj? Robert Kiyosaki je nejlepší učitel milionářů! Já jeho rady doslova hltám. I proto vydělávám v Amway 60 000 měsíčně! Je je fakt super! Nevěřte těm všem lžím tady!
tak si vymyslete vlastní zdroj příjmů. proč vám nevadí prodej CD kapel, zpěváků a dalších. tady jak vidím to jsou nahrávky ze seminářů. knihy světových autorů, které lze koupit v každém knihkupectví.
U Kiyosakiho některé věci jsou dobré, problém je, že je brán jako učitel.
Robert Kiyosaki dělá okultní nauky jako je zákon přitažlivosti. Na jednom CD tuším mluví o tom, že bohatý člověk není ten, co má bohatství, ale ten, co je bohatý v hlavě. Ty učení říkají, že to, co máme v hlavě, se zhmotňuje apod.
Zadal jsem do googlu Zákon přitažlivosti a magie. Našlo mi to stránku o kabale apod., kde v sekci Magie a kouzla je text od Roberta Kiyosakiho, Robbinse (toho taky tuším Hassmann prodává na Setzer.cz).
Cituji ,, Dobrá zpráva je, že pokud jednou pochopíte zákon přitažlivosti a jeho princip, můžete si začít vědomě a úmyslně vytvářet – lepší život. Vždy se můžete rozhodnout i pro jiné řešení situací, do kterých se během dne dostanete. Můžete se rozhodnout myslet jinak. Můžete se rozhodnout, že se budete soustředit na věci, které v životě chcete, a to že o nich budete přemýšlet. Můžete se rozhodnout, že budete dělat více věcí, ze kterých máte dobrý pocit. Můžete se rozhodnout aktivně se podílet na vytváření své budoucnosti tím, že změníte své myšlenky a pocity. Vaši budoucnost tvoří to, co děláte dnes, ne to, co budete dělat zítra. Zákon přitažlivosti umožňuje nekonečné možnosti, nekonečnou hojnost a nekonečnou radost.Je jen na vás ,co si vyberete. Robert Kiyosaki “
Takže pozor na to, tyhle ti autoři Vás akorát namočí do okultismu!