Amway business v ČR – Jak nakopnout recruiting?

Jistě si velká část z nás vzpomene na 90. léta a tehdejší všeobecnou naivitu a optimismus. Mnozí, stejně jako já, si také určitě vzpomenou na podivně zapálené dámy a pány, kteří se najednou začali objevovat a nabízet různé velmi drahé produkty a samozřejmě také možnost pracovat americký amway business, který dělá z lidí milionáře. Je přece z té Ameriky!
Náš tehdejší rodinný přítel se tehdy velmi změnil. Šikovný ženatý řemeslník a sportovec během velmi krátké doby opustil práci a začal trollovat všechny okolo s Amway. Hovořil také o Mercedesech, bohatství… Znáte to.
Během několika měsíců jsme se s ním přestali stýkat, stejně jako většina ostatních přátel, nakonec i včetně jeho manželky, která se s ním rozvedla. Před bankrotem ho zachránilo jen to, že se znovu vrátil do zaměstnání.
Byla to divoká doba, internet byl v plenkách a lidé neskutečně naivní a neinformovaní. Byla to bezpochyby nejlepší doba pro verbování do Amway.

A jak to vypadá dnes?
Stačí si projít videa bývalého brněnského Amwayáka, kde hovoří o desítkách schůzek a desítkách odmítnutí. Lidé prozřeli a tuší, že „nejlepší podnikatelská příležitost na světě“ vypadá jinak. To naznačuje i nedávný text na aktuálně.cz (nová stránka), kdy podle českých úřadů lidé nejvíc nestojí o pozice obchodních zástupců a jeden z oslovených tvrdí, že by nikdy nechtěl dělat Amway business nebo Partners. Musí být jistě velmi frustrující, když oslovený prospekt odmítne „nejlepší podnikatelskou možnost na světě“ s tím, že dá raději přednost stupínku na zadní straně oranžového kuka vozu…
Taková pověst samozřejmě žádnému businessu nevyhovuje a proto se lidé z Amway se rozhodli zjednat nápravu a na pomoc si po vzoru mnoha jiných firem a úřadů přizvali PR agenturu (nová stránka).
Krátce na to, cca. začátkem dubna 2014 se zčista jasna a podle slov Amwayáků samozřejmě zcela náhodně (jak jinak, že?), objevily na českém internetu dvě nové stránky pojednávající amway businessu. Jedná se o stránku amway-fakta.cz a amway-nazory.cz.
Co se zde dozvíme? No přece jak je podnikání v Amway super a jak lidé sami chtějí kupovat produkty Amway. Navíc komentáře pod články působí zcela jinak, než v běžné diskuzi o Amway. Scénář je jednoduchý, objeví se mírný pochybovač s dotazem, na který mu odpoví zástup anonymních uživatelů s tím, jak se výrobky Amway dobře prodávají a jak je to super byznys, načež pochybovač také uzná, že je to asi super byznys.
Nic moc dalšího se ale bohužel nedovíme, protože kritické názory jsou cenzurovány, případně upravovány nebo dokonce použity jako základ dalšího PR článku.
Nakonec na tom ještě není nic tak špatného, když si nějaká společnost vytvoří své stránky, na kterých sama o sobě píše pozitivně a snaží se na ně dávat odkazy do všech možných i nemožných diskusí o MLM. Běžná PR praxe.
Co je však daleko horší je to, co se aktuálně odehrává na české Wikipedii, tedy podle průzkumů především pro mladé lidi velmi důvěryhodném zdroji informací. Obsah článku byl kontrolován dnem i nocí a wikipedista, který chtěl článek doplnit o překlad textu z anglické Wikipedie, neuspěl. Na anglické Wikipedie, stejně jako na ruské, německé, polské… se totiž o amway businessu nepíše zrovna pozitivně, na rozdíl od české stránky. Nicméně vyvážit informace, tedy v rámci pravidel Wikipedie doplnit článek o pro i proti, se bohužel nepovedlo, protože překlady textů kritické k businessu byly během několika málo minut z větší části smazány a doplněny o zaručeně objektivní názory lidí, kteří jsou s Amway různými způsoby spojeni. Dnes už je stránka zablokovaná pro editace a zřejmě se čeká na to, jak se rozhodnou zkušení wikipedisté se stránkou naložit.
Pro ty, kteří umí cizí jazyky tedy doporučuji, aby si případně informace o amway businessu hledali na zahraničních variacích wikipedie, protože tam je daleko větší pravděpodobnost, že najdou informace jak pozitivní, tak negativní. A ty, kterým stejně jako mě, vadí manipulace, cenzura a zneužívání dosud poměrně důvěryhodného informačního zdroje ke korporátním PR aktivitám, prosím o to, aby se registrovali na wikipedii, pročetli si diskuzi ke článku a případně do ní přispěli svým názorem, protože tamní diskuzi opanovaly různé většinou nově založené a zřejmě i fiktivní profily s nicky jako CrownAmbassador, kteří teď tlačí na běžné wikipedisty, aby stránka o Amway zůstala zakonzervována v této, tedy značně neobjektivní, podobě.

Autor přípěvku: Návštěvník této stránky

26 komentářů u “Amway business v ČR – Jak nakopnout recruiting?

 1. No jo, v 90. letech v tom lítala snad víc než půlka republiky. V současnosti je to už pasé. I když právě dneska jsem byl kontaktován bývalím spolužákem z vysoký, kterýho jsem roky neviděl. Tak zjišťuju informace. Pokud bude nabízet amway, tak mu snad dám pár facek.

 2. Amway jsem aktivně dělala asi půl roku. Vyložila jsem marketingový plán mnoha lidem (více než 100) a udělala jsem si akorát nepřátele. Musím konstatovat, že Amway nemají lidi rádi. Těžko někoho do toho seženete. Vnucování lidem málokomu sedí. Navíc jsem díky Amway přišla o všechny kamarádky. Co se týče meetingů a seminářů, tak musím potvrdit co se píše všude na intentetu – je to vymývání mozků a vydělávají na tom ti vysoce postavení a Amwayáci z Ameriky.

  1. Aura: Na stránkách Amway-fakta Vám ale vysvětlí, že jste vlastně jen málo pracovala, protože kdo v Amway pracuje, ten úspěchu dosáhne!

   A teď vážně… Je to tak, jak píšete. Ti lidé si to ve vlastní zaslepenosti neuvědomují, ale podle čísel českého Amway jsou vlastně všichni velmi líní. Nedávno Amway oslavil 20 let působení v ČR a samozřejmě se nezapomnělo zmínit, že obrat Amway za rok 2013 v ČR byl 325 milionů Kč. Problém ale je, že v roce 2006 měl Amway obrat ještě o nějaký ten milion vyšší a už měli být podle tehdejších plánů dávno za půl miliardou ročně. Navíc i nabídka produktů je proti roku 2006 podstatně širší, přesto obrat neroste, vlastně spíš stagnuje a v pokud bychom započetli vliv inflace a další externality, tak vlastně klesá…

   Vtipné také je, že když už se většině z nich nedaří prodávat a náborovat, tak sami sebe označí za samozásobitele, kteří vlastně po žádném byznysu netouží.

   Je to jakási zvláštní schizofrenie. Na jedné straně lákat lidi na skvělou podnikatelskou příležitost, nebo alespoň na přivýdělek prodejem produktů a když to nejde (což je logické), tak nikdo nepřizná neúspěch, ale najednou se vlastně jen samozásobí… 😀

 3. S amway jsem se setkala asi před 6 lety. Má tehdejší kolegyně používala parfém od této společnosti a já jí prosila, jestli by mi ho mohla taky koupit. Odmítla s tím, že mi nejdříve o podnikání v téhle firmě něco řekne u kávy. I když jsem neměla nejmenší zájem se tohohle podnikání pustit, nakonec jsem svolila alespoň k tomu, že se zúčastním jednoho semináře (zdarma). No, co k tomu říci – fotky plachetnic a aut za desítky milionů (alá Wlk z wall street) a přednášející fanatik (myslím, že diamant).

  Celý seminář mi připadal při nejmenším úsměvný. Ale „klobouk dolu“ – zmanipulovat některé jedince opravdu dokážou.
  Teď jsem našla stránky společnosti amway, kde jsem dohledala i můj zamilovaný parfém a doufala jsem, že bude možné si ho objednat. Bohužel – registrace nutná a produkt by mi doručil „vlastník podnikání“, se kterým bych se musela sejít zase u kávy a opět si vyslechnout stejné bláboly jako kdysi. Asi se nikdy této nádherné vůně nedočkám 🙁

 4. Christin:

  Amwayákům jde především o to, dovést do systému co nejvíce lidí. Je jim úplně jedno o jaké lidi jde. Amwayáci se řídí se tím, co jim radí na motivačních seminářích, nahrávkách. Významný Amwayák Romann Hassmann v nahrávce jasně říká:

  „Na seznam si napište lidi… máme 3 kritéria: 1/ museji dejchat. 2/ museji mít zprávnou tělesnou teplotu, něco mezi 36-37 stupni. 3/ musíte vy ochotni s nima spolupracovat“

  „Pište si na seznam svoje spolužáky ze základní školy, ze střední školy, svoje spolupracovníky z prvního zaměstnání, z druhýho zaměstnání, i z patnáctýho zaměstnání. Pište si tam svoji první holku, svoji devatenáctou holku, pište si tam sousedy, napište si tam třeba i někdo tchýni, rodinu… Pro seznam máme takovouhle pomůcku – tady to jste vy a tady je vaše rodina… takže napíšete okruh vaší rodiny… potom je tady okruh vašich známejch, známejch je víc než rodiny. Zpravidla to tak bývá, že víc lidí znáte, a všichni co znáte, nejsou ve vaší rodině. A potom je tady ještě další okruh lidí, a těm mi říkáme, že to jsou neznámé lidi – těch je nejvíc. I vy máte asi víc neznámejch lidí, než známejch. Na seznam píšete rodinu a známé. A jsou tam ještě některý lidi, který vy znáte, ale oni vás neznaj, anebo ještě neznáte jejich jméno, např. pošťačka. Já se vždycky ptám: Máš na seznamu pošťačku? No já nevim, jak se jmenuje…“

  Co se týče zboží Amway, tak to je pro některé Amwayáky druhořadé. Jde jim především o verbování nových lidí. Roman Čížek v amway nahrávce tvrdí:

  „Pokud někdo uvidí tento byznys jako napojování lidí na internetovou stránku, nabízí prodej drogerie, no pak se mu nemůžou splnit žádný velký sny. Ale v momentě, kdy člověk začne vidět tento byznys jako budování bohatství na základě budovaní budovatelů podnikání, tak nemá problém, že by chtěl mít barák 30+5. Pak nemá problém představit si, že bude mít garáž na 7, 8 aut. A bude to výběr jednoho vedle druhýho – Maserati, Lamborghini, Jaguar… A když mu někdo řekne: Proč máš 7 aut? Tak on řekne: Na každej den jedno 🙂 Proč máš na každý den jiný auto? To je materialistický svinstvo. Tak ten člověk mu řekne: Víš proč mám na každej den jiný auto? Protože můžu! V takové chvíli, kdy tento byznys začnete vidět jako budování bohatství na základě budovaní budovatelů podnikání, tak toto všechno začne bejt… mnohem větší smysl to dávat. V momentě, kdy to člověk vidí jako prodej drogerie, tak to je blbnutí hlavy, zbytečný!“

  1. Dobrý rady o psaní seznamu. Přesně to samé jsem ale udělal při zakládání své firmy se spotřebním zbožím. To tak asi píše snad každý rozumný člověk, co nechce být stále zaměstnanec. Jde vidět, že tyto rady fungují i mlm 😉 Tak co se nad tím pohoršujete, že to někdo radí… Škoda hrachu 🙂

 5. Tak už i zablokování editace na wikipedii (která je značně objektivní a vzhledem k svobodnému přístupu i velmi věruhodná). Tak to je teda sekta distributorů aktivní. Anglicky umí většina a kdo ne – existuje google translator. Avšak česká Amway sekta by se mohl pustit do cizo-jazdyčné wiki (EN, DE? FR, SP …). Asi doporučuju ruskou, rusky čeští AM booti (distributoři) neumí.

 6. Autor příspěvku ??? Návštěvník této stránky 😀 😀 😀 😀 a to se tady budeš ohánět fakty a cenzurou?? TY??? Víš o Amway velký prd a sám si nedosáhl ničeho víc než psaní sra*ek na internetu – to jsi tedy velký hrdina a odborník! Pokud se chcete s někým bavit na téma tohoto byznysu, tak jediné měřítko uspěchu je to, kolik v tom daný člověk vydělává peněz = CASH. Předpokládám, že ty jsi nevydělal ani korunu a proto tady hnojíš. Ubožáku

  1. Ahoj Anonyme, já v Amway byl a pamatuji si na některé ty lidi v exekucích. Oni se s tím teda nechlubili, ale na netu se to dá dohledat. Schválně si projeď jména těch, které znáš. To je podle tebe úspěch? Nebo dělat body a objíždět semináře s tím, že prakticky nikoho neseženeš pod sebe, protože to nikoho nezajímá? A o to jde, dělat body, to chtějí ti, co mají CASH. Díky tomu pak mají ještě více CASH = tvůj CASH který jsi jim dal, ty oslíčku otřes se 🙂

 7. Ja spolupracuju s lidma kterym Amway vyplatila za 25?let pres 40 milionu korun. To je pro me dukaz misto slibu. On jako prvni udelal v CR smaragda. O zadnych exekucich sem neslysel. Co te tak zere? Ze jsi to zkusil a neuspel? Proto ten byznys pomlouvas a hanis? Je zajimavy ze nikoho shanet nemusim a lidi se mi registruji do site sami. Amway proste funguje pro ty, kteri to delaji. Tecka. Dal neni o cem

 8. Samozřejmě že vydělal, když byl první. Tak to v pyramidových hrách zkrátka chodí. A účet platí ti na dně pyramidy, takže i ty Anonyme. Kdyby Amway fungoval jak říkáš, nemyslíš, že v tom už byla půlka republiky? Ale není. Obrat půl miliardy korun ročně za ČR a SR, to dělá prakticky každá benzínka u dálnice 🙂 Hele, nemusíš mě přesvědčovat, já tu naleštěnou bídu zažil. Pokud nelžeš, jak je v Amway obvyklé, tak dej na net tvoje daňové přiznání, kde jsou ty miliony vidět. Plná huba keců ještě z nikoho milionáře neudělala 🙂

 9. Byl jsi v Amway a nepochopils jak funguje marketingovy plan? tak to se nedivim ze pises takove blbosti Penize sou za obrat a ne za nove lidi ty chytraku. A taky je to jediny MLM ve kterem muze clovek ktery je pod tebou vydelVat vic nez ten “nahore” At chces nebo ne Amway roste a rust bude. A jednou budes brecet zes nepochopil.. 😉

 10. No, jsi evidentně na správném místě, protože potřebuješ životní lekci, někteří tomu říkají vysoká škola života 🙂 Ano, peníze jsou za obrat z lidí pod tebou. To je přesně důvod, proč je třeba dělat body. Děláš body? Aspoň za 5000 měsíčně? 🙂 Já už po Amway opravdu nic nechci, ale je zřejmý tvůj velký ekonomický rozhled, když tvrdíš, že Amway roste. Za poslední tři roky Amway vyrostl o -30%. Z obratu 12 miliard dolarů klesl Amway pod 9. Ještě pár let a Amway vyroste až do mínusu 🙂

 11. Jasne ze delam body, nekdy 50 nekdy 100 nekdy i vic. A diky tomu ze jdu prikladem tak se delaji body i v me skupine, dohromady asi 800 zatim ale kazdej mesic je to lepsi a lepsi tahle stranka je sra*cka, jaky je vubec jeji ucel? Aby si blbecek ktery neni schopny vydelat prnize mohl vylivat srdicko a svuj neuspech shazovat na vsechny a vsechno ostatni jen ne na sebe? Ztrata casu. Neznsem napsal tak tad byl posledni komentar z kvetna 2018, mozna bude lepsi kdyz ti tu zase rok nikdo nenapise

 12. Mě tahle stránka pomohla k rozhodnutí, které jsem měl udělat už dávno před tím. 800 bodů a 50-100 nakoupíš? Tak to jsi pořád nějakou tu tisícovku měsíčně v mínusu kámo. A co další náklady. Semináře, knihy a další Amway pasti na peníze. Amway je opravdu ztráta času. Ty prachy, co dostaneš, pokud máš ŽL, tak bys vydělal na brigádě tak za 2 dny a byly by tvoje. Nemusel bys kupovat nic jen proto, že potřebuješ udělat body. Z toho cos tu psal je jasné, že jsi velice důvěřivý a pěkně si tě zpracovali. Třeba že prý Amway roste… 🙂 🙂 🙂 Čím dřív začneš povídačky amwayáků porovnávat s realitou, tím dříve se dozvíš, že ti neustále lžou a taky že Amway je naprostá blbost, která nemá s podnikáním nic společného. Když totiž založíš sro, je tvoje, když se registruješ u Amway, máš mnoho povinností, spoustu věcí nemůžeš a Amway tě může kdykoliv ukončit. Není to o tom, že jsi podnikatel, ale jen vazal za provizi, jako podomní prodejce eletřiny nebo mobilních tarifů. Čím dřív to pochopíš, tím líp pro tebe. Opravdovému podnikání fandím, Amway vazalství nikoliv.

 13. A k jakému rozhodnutí tě přivedla? Vzdát se svých snů a 40 let makat pro někoho jinýho? Tak to ti gratuluju 🙂 V jakém minusu prosímtě? Ukaž mi brigádu kde dostanu za dva dny zhruba 3500-4000 Kč. Investici do vzdělání ti snad ani obhajovat nebudu, radši budu investovat pár stovek měsíčně do sebe než do hospody – ale to je každého věc. A důvod proč tato stránka vznikla mi došel, když jsem si vypnul adblock (rozuměj blokovač reklam v prohlížeči). Díky tomu že amway je hodně vyhledávané slovo tak se tento shit objevuje ve výsledcích vyhledávání a lidi bohužel klikají a pak si dělají názor.. než aby si to sami vyzkoušeli. No a samozřejmě čím víc zobrazených reklam tím víc peněz pro psychopaticky omezeného jedince admina. UBOHOST. Tímto s touto stránkou končím a věřím že můj komentář alespon trochu lidem otevře oči. GO DIAMOND!! (ty bohužel ne 😀 – protože jak říkáš, rozhodl ses, že NE)

  1. Před vánoci známá obsluhovala v Praze po různých vánočních večírcích – 2500 za večer, takže 5000 za dva dny. Dostals 3500-4000, ale mezitím jsi vynaložil 3000-6000 měsíčně na Amway zboží a další peníze na motivační literaturu a semináře, takže jsi nevydělal 4000, naopak jsi 2000 až 4000 prodělal. Za každý jeden měsíc. Pokud chceš opravdu investovat do vzdělání, přestal bych kupovat motivační literaturu a začal třeba učebnicí matematiky pro I. stupeň, abys byl schopen aspoň spočítat jestli vyděláváš, jsi na nule, nebo jako ve tvém případě několik tisíc měsíčně proděláváš.

   To rozhodnutí bylo vlastně docela jednoduché, když jsem pročetl články tady a zjistil, že třeba v Amway v Anglii z 33000 členů vydělávalo víc než pár liber ročně jen 90 a ani ti neměli nijak závratné příjmy. Stejně tak mě šokovaly příběhy lidí, o kterých píše i Forbes, kteří v Amway za 10 let utopili stovky tisíc dolarů a nakonec ještě šli před soud, kde byli odsouzeni k doplacení daní, protože jejich Amway „podnikání“ nevykazovalo známky podnikání, ale koníčku, takže si nemohli odečítat náklady a museli doplatit daně.

   Tak si založ webovky a taky si tam dej reklamy, nikdo ti nebrání. Přece nebudeš okopávat kotníky a závidět těm, kterým to šlape 🙂

   1. Ahoj, ten Anonym to tak časem pochopí jako my dva a pak sem bude taky psát zkušenosti jako my dva… :-)))

 14. Závidět? A co konkrétně šlape? To, že tady ten dement vydělává na něčem, co není jeho duševní vlastnictví? No.. vydělává.. těch pár korun bych asi nechal být ale jde o princip. Proč nepodniká klasicky, férově? Proč musí parazitovat na něčem cizím?

  1. Andreji, jsi v Amway, takže právu rozumíš asi tolik co podnikání, že? Co jsem tady pročítal články, většina je přeložena z novin jako NY Times, Forbes, India Times a nějaké britské, vietnamské, ruské a i české noviny. Podle tvého bizarního výkladu práva by tedy museli být všichni novináři zavření. Ale když už tomu nerozumíš, tak aspoň zastrašuješ, že? Byl u náš už případ, kdy jeden MLM guru dávno zaniklého MLM dokonce i žalobu podal – http://owww.cz/soud-zamitl-zalobu-milionoveho-imperia-proti-me/

   A dopadl podle očekávání. 🙂

   On ten autor psával o různých šmejdech, takže ani Amway nevynechal – http://owww.cz/znamy-mi-priznal-ze-se-kvuli-amway-zadluzil-presto-tvrdi-ze-to-bylo-skvely/

  2. Opravdu se snažíte chránit dobré jméno firmy Amway? Název firmy, kterého se sama firma před pár lety zřekla a přejmenovala se na Quixtar? Název firmy, který nikomu na první schůzce neřeknete a dokonce vím o člověku, který se o tom, že jde o Amway, dověděl až když podepisoval registraci? Tedy zde bojujete za dobré jméno firmy, za které se Vy sám, i firma stydí? Opravdu? To je dneska Apríl, nebo to myslíte vážně?

 15. Sorry ale srovnávat Kirše a Amway – přeskočilo ti? 😀 A ty Tram Way alias admine – jdi se léčit protože jsi opravdu psychicky narušený jedninec, který naší společnosti ale absolutně v ničem nepřispěje. Pod názvem Quixtar provozovala Amway internetový obchod v USA a Kanadě, v době kdy byl internet v plenkách – chápej kolem roku 2000. Poté se vrátila opět k doméně Amway.com – něco si zjisti. A stydět by ses měl maximálně tak ty a to sám za sebe, za to jakej seš debil.

  1. Andreji alias dlouholetý amwayáku, čím přispíváš této společnosti ty? Tím, že donekonečna oblbuješ stále nové lidi? A jak přispívá firma Amway, která je všude po světě, i zde, známá tím, že dělá vše pro to, aby žádné daně neplatila? Dělá tak vše pro to, aby nikomu nic nepřispěla. V USA byl quixtar, tady zase Vebso, to máš jedno amwayáku. Jakýkoliv jiný podnikatel nebo obchodní zástupce hned a mnohdy hrdě, řekne jméno své firmy, tak proč vy z MLM to tak tajíte? Nic než stud a manipulace mě nenapadá. Když někdo upozorňuje na kriminální činnost jiných, myslím si, že by měl být na sebe hrdý. Podívej se někdy na internet Andrejko, třeba na youtube, každý den tam přibývají antiMLM a antiAmway videa. Věř mi, v Amway lépe už bylo…:-)

 16. K odkazu uvedeném na těchto stránkách, tj. https://amwey-business.cz/multilevel.pdf
  Jedná se o článek, který vyšel v roce 1996 a ze strany autora, resp. v té době studenta psychologie, který v oboru působí dodnes a dle stop na netu se nejedná o žádné ořezávátko.
  Potvrzuji 95 % uvedených tvrzení a faktů v tomto článku. Za mě to takto tenkrát fungovalo…

  1. Když si zadáte na Googlu Amway a hledáte, je až neuvěřitelné, jaké příběhy se dají najít. Pomineme-li množství článků o různých podvodech Amway distributorů, kterých je všude spousty, někteří z nich jsou dokonce i vrazi.

   http://www.horror.cz/clanky/clanek_karla-homolka-a-paul-bernardo_4443/

   Není divu, že ten pocit nadřazenosti nad ubožáky zaměstnanci, který je do distributorů intenzivně naléván na každém semináři, přitahuje i různé psychopaty a sadistické jedince.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *