Novinky ze světa MLM

Jelikož Amwayáci po mém posledním článku již opravdu vyšilují, admin dokonce tak, že opakuje mé vtipy (asi má mé texty opravdu pečlivě nastudované), nechme je chvíli vydechnout – podiskutovat o „dobrých“ novinářích a celebritách na jejich výplatní pásce a pojďme se na aktuální události v MLM světě podívat obecněji. Samozřejmě ani Amway se nevyhneme, protože to zkrátka nejde.
Robert Fitzpatrick, asi nejznámější americký kritik MLM mi poslal svůj nový newsletter o tom, co se aktuálně děje v MLM světě, budu tedy citovat především z něj.

Nový film o MLM
Světlo světa brzy spatří nový americký film o MLM. Již trailer, kde se diamanty a Nutrilitem rozhodně nešetřilo, může napovědět, že tentokrát se nebude jednat o selanku o tom, jak jsou všichni zdraví, krásní a bohatí, které se poslední dobou často objevují. Mnohé slibuje i účast Roberta Fitzpatricka a také Ethana Vanderbuilta. Naštěstí dnes už není možné „nevhodný“ film zamknout do trezoru a nepohodlného režiséra zavřít, takže členové MLM se budou muset spolehnout na svou vlastní autocenzuru a všem ostatním doporučuji už tak velmi výživný trailer k filmu a až film vyjde (budu informovat…), tak samozřejmě i zhlédnutí celého filmu: http://www.manontopfilm.com/ (nová stránka).

Rolling Stone o MLM
Po televizi Al – Jazeera, která zpracovala několik kritických reportáží a článků o MLM, se nenechal zahanbit ani známý americký magazín Rolling Stone svým obsáhlým článkem, kde se věnuje především firmě Veema, ale také se zaobírá tím, jak vznikla, tedy je v článku i hodně o Amway a v neposlední řadě si v Rolling Stone dovolili citovat i rozbor amerického profesora kriminologie George Roberta Blakeye, který Amway studoval a dospěl k názoru, že tato firma je řízena a organizována takovým způsobem, že to velmi připomíná rozsáhlé zločinecké organizace, především mafii: http://www.rollingstone.com/ (nová stránka).

Zase ta saturace…
Ano, saturace trhu je to, čemu průměrný MLM kádr nerozumí a nadprůměrný dělá, že tomu nerozumí. Jak si jinak vysvětlit texty na Amway-wiki, kde zkrátka jen spoléhají na růst populace. Ano, na to mohou Amwayáci spoléhat třeba v USA, kde však i tak víceméně stagnují. Rozhodně ale na růst populace nemohou spoléhat v ČR. Robert Fitzpatrick dlouhodobě studoval čísla z různých zemí a MLM se nejčastěji chovají v duchu hesla „pop and drop“, tedy volně přeloženo, vyskoč a zase spadni. MLM firma začne působit na novém trhu, její obrat vyskočí do závratných výšin a pak zase spadne, pokud firma nezkolabuje rovnou, což je případ mnoha a mnoha MLM, pak dlouhodobě stagnuje, přesně tak, jako je tomu již dekádu u nás v případě firmy Amway. Jak tedy můžou obraty firmy relativně růst? Jednoduše. Firma se šíří do dalších a dalších zemí, podobně jako kobylky přeskakují z pole na pole. Třeba „český“ diamant (německý důchodce) Peter Mueller Meerkatz, zdá se, skutečně pochopil, o čem MLM je, jeho linie jsou totiž přítomny v 28 zemích, takže se stává diamantem po celém světě. Proti českým kádrům však má náskok skoro 20 let a výhodu mnoha prázdných trhů, která už se nebude opakovat. Jelikož už Amway působí ve více, než 100 zemích světa a hlavně těch nejvyspělejších, na výběr už pro české Amwayáky, kteří chtějí opravdu růst, mnoho není. Co třeba Kazachstán, nebo začít byznys v jurtě u Ulánbátaru? Moc na výběr již dnes zkrátka není a působení v jedné relativně malé a relativně hodně saturované zemi již dnes nikoho bohatým neudělá. Mnohé také naznačují čísla růstů, pardon, poklesů obratů největších MLM firem. Finanční krize, zdá se, končí – zástupy nespokojených naivků ubývají a největší MLM trh na světě (kde je ale MLM stále oficiálně ilegální), již také dosahuje saturace a z dřívějších úspěchů Amway si dnes mohutně ukrajují jiné pyramidy…

Úplný zákaz MLM a pyramidových her v Bahrajnu
V únoru 2015 bylo ministrem průmyslu Bahrajnu zakázáno MLM a pyramidové podnikání. Ano, čtete správně, evidentně v tom nevidí rozdíl. Ministr reagoval na množství stížností na podobná „podnikání“, která se začala šířit i v Bahrajnu. Výživný je také komentář k ministerskému nařízení: „Idea pyramidových her a MLM je v tom, že je třeba přesvědčit někoho, aby si začal kupovat produkty a poté začal přesvědčovat ostatní, aby si koupili produkt a začali přesvědčovat ostatní a takto to pokračuje dál a dál. První verbující tak dostane daleko více na provizích, protože má pod sebou daleko více lidí.“: http://www.moic.gov.bh (nová stránka).

4 Responses to Novinky ze světa MLM

 1. Bože to jsou nesmysly, že bych nevěřil, že to někdo můžu zveřejnit…Myslím, že zde je na místě jeden citát… Will Rodgers: Problém není, že toho víme málo, problém je, že mnohé z toho co víme není pravda… Myslím, že se to hodí

 2. Jarda: Možná by to chtělo kliknout na odkazy pod články, abyste zjistil, že je to pravda.

  A co kdybyste zmínil konkrétní věc, se kterou nesouhlasíte? Potom se o tom můžete bavit, na rozdíl od případu, kdy se jen dovoláváte boha…

 3. Za toho boha se Vám omlouvám. Věřící nejsem a tak bych se ho dovolávat neměl.

  Jestli ministr průmyslu v Bahrajnu nevidí rozdíl mezi MLM a pyramidovými hrami, pak celý nevím proč bych se měl jeho komentáři vůbec zabývat. A ten jeho komentář? Ano, je třeba přesvědčit někoho dalšího, aby si koupil produkt. Když prodává Škodovka automobily, tak taky přemýšlí jak někoho přesvědčit, aby si koupil právě jejich auto a v podstatě to taky dělá prostřednictvím své obchodní sítě… Proč Vám chodí letáky z Kauflandu, Tesca, atd. atd. do schránky? Protože chtějí, abyste si koupil jejich produkt. Proč se mě pokaždé, když si kupuji svačinu v Penny ptají, jestli nechci jejich kartičku? Proč mi 1x týdně někdo volá a nabízí internet, televizi, členství? Proč mi neustále banky nutí půjčky, kreditní karty, atd? Protože potřebují abych si koupil jejich produkt. Proč to nikomu nevadí? Proč nikomu nevadí, že obchodní řetězce tlačí výkupní ceny zemědělských produktů na minimum a pak je prodávají za vysokou cenu a inkasují zisky, které by měli patřit těm zemědělcům? Představa ministra průmyslu Bahrajnu o tom, že první verbující dostane největší provizi v Amway prostě neplatí. Pokud já zaregistruji Vás a vy pod sebou vybuduje třeba tu nejrozsáhlejší síť, jakou kdy svět viděl, tak já nebudu dostávat víc než vy. Platí, že kdo udělá práci, ten vydělává. Nevím jak moc znáte tu linii odměňování, ale takhle je to postavené. Já jen pro informaci mám registraci u Amway a víceméně používám jejich produkty, ale jako podnikání to primárně nebuduji. Normálně chodím do práce a sem tam se mi naskytne, že někomu o výrobcích řeknu nebo mu nějaký jako dárek koupím. Dva lidi jsem takhle pod sebe zaregistroval. Nic jsem jim nenutil, nepřemlouval je. Na druhou stranu nebuduji podnikání. Kdybych to chtěl dělat naplno, asi bych musel na lidi víc tlačit, ale na to já nemám povahu. Ale tlačil bych na ně stejně jako jiní prodejci internetů, půjček apod. na mě, Vás a jiné lidi každý den. Je to prostě podnikání v oblatsi prodeje.

  Že je to firma řízená jako zločinecká organizace? To já nevím, nemohu to posoudit a asi to těžko někdy objektivně posoudím. Ale i kdybych to měl připustit, tak jak se chovají jiné firmy? Již zmíněné řetězce. Nebo jak se chovají banky? Systematicky postupně a promyšleně z lidí dělají ovečky a pak když se dostanou do problémů, tak je ovečky nakonec zachrání.

  Upřímně moc nerozumím té saturaci trhu, což je asi můj problém… Ale lidé se přeci rodí a umírají… Navíc kolik je schopen každý Amwayák oslovit za rok lidí? I kdyby to bylo 10 denně, což je podle mě nereálné číslo, tak je to cca 3500 za rok… A za oslovení nelze považovat to, že na facebook napíše status: Zdar, hele prodávám Amway, tak se pojďte registrovat. To pak skutečně dojde velmi brzy k tomu, že už pak nebude mít koho oslovit. Lidé si představují, že si zaregistrují pár lidí a budou vydělávat, ale tak to nefunguje. Je to práce, práce a zase práce. Mrzí mě, že lidé nadávají na firmu Amway jako takovou, ale nikde nikdo nezmiňuje ani jedním slůvkem ten samotný produkt!!!! Spousta lidí si přečte cenu a řekne, že je to drahé, jiní, že je to podvod a další, že je to pyramida a to už někde slyšeli, že je vlastně podvod a začnou to šířit jako svůj vlastní názor. Ale mají osobní zkušenost s tím produktem? Já výrobky používám a myslím si, že na trhu určitě patří k tomu lepšímu. A, že některé ne? Pak je jen na mně, zda si je budu kupovat, či nikoli, stejně jako to dělám v obchodě. Myslím si, že kdyby produkty Amway na sobě neměly značku Amway a prodávaly se v normální a běžně dostupné obchodní síti (řetězce), tak, že by je spousta kritiků nevědomky používala. Závěrem bych řekl, že i přes dřívější odpor k systému prodeje MLM se mi tento systém docela líbí. Problém není v systému nebo Amway, ale v lidech, kteří v něm figurují. To lze ovšem zobecnit na celou společnost a všechna odvětví…

 4. Dámy a pánové, také vám tato diskuze připadá nějaká divná? Sám jsem se stal distributorem Amway. Poprvé v letech 1995 až 1998. Dobrovolně jsem toho pak nechal, bez problémů. Ale to, co jsem se tehdy za spolupráce ze systémem Dextera Yagra naučil, mi pomohlo rozjet vlastní podnikání. Po více letech jsem se dozvěděl díky mým dětem, že Amway je již na internetu s mnohem zajímavější nabídkou zboží a služeb. Tak jsem v tom znovu a opět u Dextera. Uvítal jsem, že nyní již semináře nemají prvky převzaté ze zámoří jako tomu bylo na začátku. Mám nějakou skupinu, která vlastní spotřebou Amway výrobků vytváří obrat, takže každá pětitisícovka navíc z tohoto podnikání je dobrá. Čím je jich více, tím lépe. S výrobky Amway je celá rodina spokojená, já jsem přímo nadšený z Body Key, protože díky tomu jsem během cca 4 měsíců sundal 15 kg ze své postavy bez hladovění a drastických diet a i bez únavy z nedostatku energie. A ani pivko po obědě občas nevadilo. A to mi do 60 moc nechybí.
  Díky nabídce partnerských obchodů k Amway mám neomezené volání do 500 Kč a k tomu slušnou nálož internetu. A za to že doma svítím a topím také dostávám od Amway odměnu. No není to paráda? Kdybyste věděli o lepší nabídce, klidně bych se nechal zmanipulovat jinam. Ale ono nic lepšího zatím není…Marek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *