Amway – znásilňování Wikipedie pokračuje

Amway – znásilňování Wikipedie pokračuje – cenzura, lži… Prostě amway…

V minulosti jsme se několikrát zabývali tím, jak člen Amway (nebo jiný placený člověk) s nickem Historik75 kontroluje články o Amway na Wikipedii – Amway: Reportáž, která Vám měla zůstat utajena. Bohužel tato praxe, o které víme již cca dva roky, pokračuje i nadále. Nejnověji se Historik75 předvedl u článku Síťový marketing.
Anonymní wikipedista, který si dle jeho příspěvku na Wikipedii piluje svou angličtinu a Wikipedii pomáhá tím, že srovnává českou a mnohem rozsáhlejší anglickou verzi a anglické texty pak překládá do české verze, aby česká Wikipedie byla lepším zdrojem objektivních informací, tentokrát tvrdě narazil.
Díky editačnímu systému Wikipedie si ale naštěstí tento text můžeme přečíst, i když bohužel ne na Wikipedii: „Před několika desítkami let byl Multilevel marketing legitimním podnikáním – byl to dobrý způsob prodeje pro malé společnosti, které se snažily prodávat své produkty i v malých městech a odlehlých zemědělských oblastech, jejichž obyvatelé jinak k těmto produktům neměli přístup. V těchto dobách nebyl na trhu převis nabídky nad poptávkou, bylo tedy snadné produkty prodat i s malou přirážkou. Multilevel tak v této době sloužil k odměnění toho, kdo skutečně, často podomním způsobem, tyto produkty prodával. Dnes, především s rozšiřováním internetu, je pro spotřebitele snadno dostupné prakticky jakékoliv zboží. Navíc může snadno porovnat ceny a vybrat si obchod s nejlepší cenou. Dnes už tedy neexistuje žádný důvod pro složité distribuční systémy, který byl kdysi. S tím se také změnila orientace MLM společností – dnes již nejde o prodej produktů, které jsou buď podvodem, nebo si je můžete koupit levněji v normální obchodní síti nebo na internetu. MLM společnosti se dnes zaměřují pouze na rekrutování nových lidí, které se snaží zapojit do systému a přimět k nakupování často mnohonásobně předražených produktů. Pohánět dál je pak má vidina toho, že sami zrekrutují další, kteří budou také toto předražené zboží nakupovat a tím dotyčnému před nimi vydělávat. Proto jsou dnes prakticky všechny Multilevelové společnosti podvodem. V dnešní internetové společnosti s obchody na každém rohu už prostě neexistuje důvod existence MLM společností a předražených produktů, které prodávají. Právě proto je pak tvrzení: „ MLM ovládne svět“ zcela mimo realitu. Samotný fakt, že žádná MLM společnost není schopna prodávat své produkty mimo síť svých věřících oveček, je jasným důkazem toho, že MLM je v dnešní ekonomice dinosaurem a existuje jen díky podvádění důvěřivých lidí, kteří věří, že zbohatnou tím, že do tohoto podvodu přivedou další. Mnoho MLM společností bylo v minulosti zrušeno kvůli podvodům a jejich bývalí členové dnes mají záznamy v trestním rejstříku.“
Tento text, který byl řádně ocitován a přeložen z knížky Scams od Timiho Ogunjobiho a který je k přečtení na anglické Wikipedii, však na české Wiki vydržel pravděpodobně pouze několik dnů.

Poté byla stránka kompletně přepracována Historikem75 a veškerá kritika zmizela. Podívejme se tedy blíže na zdroje, které přidal a také na množství statistik. Jakkoliv totiž aktuálně text vypadá maximálně sterilně a ve prospěch MLM firem, vnímavější čtenář, který si text rozebere, zjistí, že i Historik75 je ve své podstatě kritikem MLM…

amway wikipedie

Historik75 totiž cituje americkou asociaci přímého prodeje – DSA. Mnoho lidí pohybujících se v MLM, tuto organizaci vnímá jako potvrzení toho, že MLM společnost, kterou si vybrali, je v pořádku a nejedná se o pyramidové schéma.
Bohužel opak je pravdou. To, že je nějaká MLM firma součástí DSA často neznamená vůbec nic dobrého. Naopak účast MLM firmy v DSA poslední dobou spíš znamená to, že se s vysokou pravděpodobností jedná o pyramidový podvod, čehož si v USA všimli už i různé pro MLM weby. Například na webu business for home se dozvíme, že člen DSA, MLM společnost Vemma, která od DSA dostala v roce 2013 cenu za etiku v podnikání, byla v roce 2015, po žalobách v několika jiných státech, žalována i v USA jako pyramidové schéma a její majetek byl zmrazen.
Nejedná se však o prvního ani posledního člena DSA, který byl odsouzen, nebo je souzen za provozování pyramidových her. V uplynulých letech se podobného osudu dočkala firma Zeek Rewards a nejnověji například Talk Fusion.
To samozřejmě nemohlo zůstat bez odezvy některých členů DSA, kteří podnikají poctivě a opravdu se věnují přímému prodeji a ne nekonečnému rekrutování. Proto svůj odchod z DSA nedávno ohlásila firma Avon.
Amway však zůstává k tomuto dni stále platným členem DSA. Vrána k vráně…
Historikovi75 bychom pak doporučili odkazy na DSA přesunout spíše ke článku pyramidové schéma, kam ve světle výše uvedeného patří DSA spíše.
A lidem, kteří z nějakého (nám neznámého) důvodu chtějí vstoupit do MLM, doporučujeme velkou obezřetnost. Všechny výše uvedené firmy totiž měli „produkt“, byli členy DSA a stejně se jednalo o pyramidová schémata.
Další zajímavou součástí textu od Historika75 jsou statistiky. Na první pohled vypadají dobře, čísla v letech rostou – potvrzení toho, že MLM je funkční model, zdálo by se. Ano, opravdu se Vám to může jen zdát, protože realita v číslech je přesně opačná a tato čísla navíc potvrzují výše uvedený text neznámého přispěvatele, který byl ale Historikem75 zcenzurován.
Na první pohled zaujme srovnání MLM a SLM (single level marketing). Představitelem SLM u nás je výše zmíněná firma Avon. Jde o to, že Avon ladies, které si z dřívějška jistě někteří z nás pamatují, se věnovaly tomu, o čem přímý prodej má být – přímému prodeji. Prodávaly produkty firmy Avon, aniž by se Vás pokoušely verbovat a tvořit pyramidy. Jak je ale vidět na statistikách, tento způsob prodeje již prakticky zmizel. Toto velmi dobře vysvětluje Timi Ogunjobi. Ekonomický rozvoj a rozvoj obchodní sítě a internetu přímý prodej zatlačil naprosto do pozadí, jakkoliv před několika dekádami to mohla být nejprogresivnější forma prodeje. Je ale třeba dodat, že ani v období 2. světové války často neměli podomní prodejci zrovna na růžích ustláno:

Připadá Vám v roce 2016 normální, že byste si podobným způsobem, jako ve videu, kupovali vysavač, kosmetiku nebo doplňky stravy? V době kdy si na internetu můžete vybrat v každé kategorii mezi několika sty až tisíci výrobků, vybrat si obchod s nejnižší cenou, zaplatit bezhotovostně a zboží si během jednoho dne nechat doručit v přesně stanovený čas některou ze zásilkových společností?
Přímý prodej mizí v nenávratnu historie, podobně jako Tyranosaurus Rex, nebo parní stroj. Co ale zůstává a dokonce zdánlivě roste, jsou pyramidová schémata, která se za přímý prodej pouze schovávají.
Podívejme se blíže na statistiku obratů v přímém prodeji. Počet lidí v tomto odvětví každoročně roste s tím, jak se MLM šíří dále do světa. Co ale poměrně výrazně klesá, je obrat na hlavu. Zatímco v roce 1998 byl průměrný roční obrat člena MLM 2438 dolarů, v roce 2014 to už bylo pouze 1833 dolarů ročně. Navíc jde o obrat, zisk je ještě podstatně nižší a každému MLM „podnikateli“ vznikají nemalé náklady, když navštěvuje tleskací akce, nebo si kupuje neustále nové a donekonečna recyklované verze Kyiosakiho knihy Bohatý táta, chudý táta, CDčka a další MLM nesmysly.
Tato čísla nám ale bez srovnání zase tak mnoho neprozradí. Zkusme si tedy celé odvětví přímého prodeje srovnat s obraty a výkonností firmy Apple. Téměř 100 milionů distributorů dokáže udělat roční obrat téměř 183 miliard dolarů. Firma Apple však dosáhla ročního obratu téměř 234 miliard dolarů a to vše s pouhými 115 tisíci zaměstnanci. Obrat na hlavu je tedy přes 2 miliony dolarů ročně. Jinými slovy k tomu, abyste v MLM dosáhli obratu, jakého dosáhne jeden zaměstnanec firmy Apple, potřebujete mít síť více než 1100 MLM distributorů…
Závěrem chceme Historikovi75 poděkovat za zveřejnění těchto v pravdě zdrcujících statistik, které velmi dobře ukazují, o čem že vlastně MLM ve skutečnosti je.

Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/S%C3%AD%C5%A5ov%C3%BD_marketing
http://www.marketwired.com/press-release/vemmar-receives-2013-direct-selling-association-ethos-award-1798756.htm
http://pyramidschemealert.org/another-member-of-direct-selling-association-talk-fusion-sued-for-pyramid-scheming/
https://www.businessforhome.org/2015/09/the-direct-selling-association-no-backbone-when-you-are-under-sieg/

2 komentáře u “Amway – znásilňování Wikipedie pokračuje

  1. V amway kontroluje každý každýho. Oni kontrolují i co kdo píše na internet, i na wiki. Je to sekta. Už bych to toho nikdy nešel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *