Amway – jak legitimizovat MLM byznys?

Amway podnikání bylo vždy velmi kontroverzní a v roce 1979 dokonce firma čelila svému možnému konci. O věci rozhodovala americká Federal Trade Commission a její rozhodnutí v mnohém ovlivňuje fungování Amway i dalších MLM firem dodnes. FTC totiž ve fungování firmy našla mnohá pochybení, nařídila mnoho nových regulací za jejichž neplnění Amway poté i pokutovala, ale ke zpochybnění MLM jako takového nedošlo.
Co tedy udělá majitel takové firmy, který má na jedné straně velmi výnosný byznys, ale na straně druhé se pohybuje na hranici legality a čelí až možnému zákazu své firmy?
Jeho logickou snahou bude legitimizace tohoto podnikání všemi dostupnými prostředky, především pak penězi, kontakty v politice a opíráním se o „nezávislé“ autority.
Na stránkách Amway fakta najdeme celou řadu známých i méně známých jmen lidí, kteří podnikání Amway doporučují, firmě děkují za ten či onen charitativní dar, nebo mluví na motivačních setkáních. Dělají to tito lidé z přesvědčení, že Amway je opravdu super byznys, nebo je jejich motivace jiná?
Na Amway setkáních v USA, ale třeba i v Japonsku vystoupila se svými motivačními proslovy celá řada bývalých, ale i budoucích prezidentů USA. Americký deník Washington Post píše, že jen Doug De Vos a jeho rodina přispěli americkým republikánům desítkami milionů dolarů, často na předvolební kampaně republikánských kandidátů. Pravidelně přispívá také Dexter Yager a dokonce i sami distributoři mezi sebou nejednou uspořádali sbírku na podporu především konzervativnější části republikánů. Republikáni dokonce ke kampaním využívají např. i call centrum firmy Amway. George Bush starší dostal v roce 1993 za svůj projev na semináři Amway v Atlantě 100 000,- dolarů, což v té době byla rekordní suma vyplacená za jeden projev. Peníze za své projevy pro Amway dostal i Ronald Reagan a také Bill Clinton, který byl v jediném roce schopen svými projevy pro různé firmy vydělat až 40 000 000,- dolarů.
A co za to firma Amway dostává? Především skvělou vábničku na nové členy. Věta „to nemůže být pyramida, vždyť to doporučuje i Bill Clinton“ zaznívá zhusta u nás i v zahraničí.
Dalším a na první pohled méně viditelným benefitem je politický vliv, který v mnohém připomíná již legendární odposlechnuté telefonáty pánů Janouška a Béma.
Například jedním z prvních kroků nově zvoleného prezidenta George Bushe mladšího bylo jmenování Timothyho Murise do čela FTC. Pan Muris přitom předtím pracoval v advokátní kanceláři, jejímž největším klientem byla Amway. Tedy ten, kdo firmu zastupoval v některých z mnoha soudních sporů a byl za to placen, měl najednou jako státní úředník tu samou firmu regulovat. Zkrátka kozel zahradníkem…
Amway se ale také snaží na svou stranu získávat „nezávislé“ odborníky z akademického prostředí a legitimizovat své působení napojením na vysoké školy. Mezi MLM nadšenci tak dodnes koluje mnoho bludů o tom, že se snad v USA vyučuje MLM na Harvardu a podobně. To samozřejmě není pravda a akreditované vysokoškolské vzdělání o MLM neexistuje. Existují pouze několikadenní semináře a MLM je zmíněno v některých skriptech. Nic víc.
Jak vypadá spolupráce Amway s pražskou Vysokou školou ekonomickou?
Amway udržuje dlouhodobé pracovní vztahy s Vysokou školou ekonomickou v Praze, fakultou mezinárodních vztahů. Ty spočívají ve sponzorské podpoře fakulty, vysílání jejích studentů na stáže do mateřského podniku v USA, přednáškové činnosti vedoucích pracovníků na katedře obchodního podnikání, zřízení knihovny přímého prodeje na VŠE a dalších činnostech.
V poslední době uspořádala fakulta mezinárodních vztahů pro distributory Amway významnou vzdělávací akci, kterou je certifikovaný seminář „Obchodní podnikání“. Tento třídenní intenzivní kurs, zakončený písemnou zkouškou zahrnuje tyto předměty a okruhy: přímý prodej a jeho ekonomika, obchodní právo a etika podnikání, účetnictví, daně, marketing, komunikace v obchodě a prodejní techniky.“
Amway si sponzoringem VŠE v podstatě nakupuje nezávislé autority, které opět používá k legitimizaci sebe sama: „To nemůže být pyramida, vždyť to chválí profesoři z VŠE!“
Tento postup od Amway odkoukaly i některé MLM finančně poradenské společnosti, které se také snaží o spolupráci s některými vysokými školami.
Dalším prvkem těchto snah je spolupráce se známými spisovateli, pedagogy a motivačními řečníky. Zde funguje především jakási symbióza, kdy známý autor podpoří Amway a Amway doporučí svým distributorům, aby si kupovali jeho knihy, CDčka, semináře. Autor tedy ani nemusí být firmou placen, i tak si ale přijde na své.
Amway je dlouhodobě spojována s až kultovními praktikami a brainwashingem svých členů. Dr. Shad Helmstetter tato tvrzení vyvrací a za odměnu jsou členům Amway doporučována jeho CDčka a knihy a dotyčný také často přednáší na setkáních distributorů Amway.
Dr. Charles King, který vede seminář o MLM a u soudu svědčil ve prospěch firmy Amway jako odborník na MLM, se také účastní setkání různých MLM firem, kde, jak jinak, také prodává své knihy a doporučuje MLM podnikání. U nás je prezentován jako nezpochybnitelná autorita přes MLM firmy, ale jaká je skutečnost?
Dr. Charles King totiž nedávno dal své nejvyšší doporučení (AAA) například i firmě World Ventures, která byla začátkem tohoto roku norskými úřady označena za nelegální pyramidové schéma. Jak je možné, že tento „přední odborník“ na MLM nerozezná MLM od pyramidy? Jaké má potom jeho doporučení váhu?
Pak tu také máme skupinu bohatých lidí, kteří podnikání MLM doporučují. Jedná se pány Buffeta, Bransona, Trumpa a Kyiosakiho. Všichni doporučují podnikání v MLM. Ale proč? Dělají to z přesvědčení?
První tři pánové si založili nebo koupili MLM firmy. A je zcela logické, že svůj byznys doporučují a hájí, protože to budou oni, kdo na tom vydělá zdaleka nejvíc.
A to nejlepší závěrem. Robert Kyiosaki byl kdysi distributorem Amway. Pochopil ale brzy, že v tomto byznyse se peníze vydělávají jinak a začal psát knížky, které se později i díky doporučením Amway rozšířily do celého světa. U nás je ve své době velmi propagoval i Roman Hassmann.
Ale je Kyiosaki opravdu taková hvězda, jak si mnozí mladí a naivní v ČR dodnes myslí?
V USA jeho hvězda už zdaleka nesvítí tak, jako u nás. Ekonomové tvrdí, že jeho knížky jsou plné nesmyslů a dokonce návodů na daňové podvody.
Zároveň o fungování jeho firmy Rich Dad byl v Kanadě natočen dokument. Víkendové semináře, na kterých se zájemci za 500,- dolarů měli dozvědět, jak se stát bohatými, sloužily především k namotivování lidí k tomu, aby si koupili další seminář, tentokrát už ale za 45 000,- dolarů. Kyiosakiho partneři dokonce lidem doporučovali, aby si navýšili limity na svých kreditních kartách a kvůli semináři se tedy zadlužili. Přitom doporučení ze seminářů byla opět zcela nesmyslná a zavádějící.
Je toto opravdu člověk, jehož knihy by měly být v ČR doporučovány k zlepšení finanční gramotnosti, případně k podpoře vzdělání o podnikání? Ani náhodou…

Rada na závěr tedy zní:
Veškeré informace a doporučení od nadšených MLM podnikatelů si pečlivě ověřujte, protože v žádném jiném podnikání nekoluje tolik bludů, dezinterpretací a lží, jako v MLM.

Zdroje:

http://www.amwaywiki.com/Dr._Shad_Helmstetter
http://www.washingtonpost.com/politics/hillary-clinton-keeps-busy-giving-paid-speeches-to-industry-groups/2013/07/11/94abdfc6-e9aa-11e2-a301-ea5a8116d211_story.html
http://www.spokesman.com/stories/1996/oct/13/chasing-the-dream-amway-gives-republicans-a/
http://www.osobniprodej.cz/vzdelavani-distributoru-firmy-amway-ceska-republika-na-vse-praha?sibling_page=5
https://en.wikipedia.org/wiki/Post-presidency_of_Bill_Clinton
http://www.ex-cult.org/Groups/Amway/otherside/tosp41.htm
https://www.youtube.com/watch?v=092Wn3FYlbs
http://www.cbc.ca/news/rich-dad-seminars-deceptive-marketplace-1.877709
http://www.glancingweb.com/2650/rich-dad-lying-scammy-asshole-dad

18 komentářů u “Amway – jak legitimizovat MLM byznys?

 1. Super článek!
  Jenom chci dodat informaci, že i Bible byla napsána na míru MLM a hlavně AMWAY, a že Ježíš Kristus byl vlastně první motivační speaker, který dělal brainwashing lidem co se chtějí přidat do Amway.

  1. ano, souhlasím, jsme všichni v koncích, když aj Bible to doporučuje. A co víc, Pyramidy jsou všude. Třeba já chodím do Zaměstnání. Dokonce pracuji ve státní sféře. A tam je mega PYRAMIDA. Celý balík peněz, co tam vždy 1x měsíčně přijde, tak nejvíc dostane ministr, pak menší zbytek si rozdělí vedoucí kraje, tak menší balík s větším počtem rozdělení si rozdělí ti pod něma a pak něco málo zůstává na uklizečky a uklizeče. Brutální a fuj hnusná pyramida zaměstnanecká. A prý kdybych chtěl vydělávat to co šéf, tak musím počkat, až ho vyhodí, nebo zemře nebo bude odejit. Asi se nedočkám 🙁 Co mi doporučíte. Velmi podobně to má soused v komerční sféře. Dělá dělníka. Asi je taky nadobro zatracen. Amen. 🙁

   1. Karle, a kolik těch zaměstnanců každý měsíc končí s výplatní páskou, na které stojí -5 až -10 tisíc? Ani jeden. Všichni dostanou nejméně minimální mzdu a výš. Nebýt zaměstnání, kterým pohrdáte, tak ten svůj byznys ani neuživíte. V Amway ale smrdíte korunou skoro všichni, až na pár pasáčků, co byli první…

    1. Fakt? A fakta jste cerpal patrne z tohoto clanku, ze? Nikdo Vas nenuti delat jakekoli podnikani. A dovolim si tvrdit, ze kazde podnikani do zacatku zzacina tim financnim minusem, ktery nazyvame investici. Coz Vy jakozto zastance “zamestnani” proste nemuzete pochopit. A to je ten diametralni rozdil. Pote co jsem 8mesicu opravdu investoval, tak se mi za 3medice vratilo a od te doby je to v plusu.
     Preji Vam do zivota trochu vice rozumu a pokud je Vase cesta nejistoty zamestnani – uzivejte si jej 🙂 – je to Vas zivot a Vase volba. Jen prosim o jednu vec – nez napriste zacnete psat nejake bludy – zjistete si fakta – idealne z nejakeho sofistikovaneho zdroje a ne od jednoho hlupaka, jehoz motivaci je blamaz o spaseni nebohych lidi, co si nechavaji vymyvat mozen necim jinym, nez Zlemanem, Hraabisem a kazdy vecer na TV Howna.

     1. Nebyl včera nějaký motivační seminář? Den poté se vždy objeví hromada blbů, co si myslí, že když si koupí zubní pastu, tak že investují. Nebojte, bude to v pohodě, do dvou dnů to přejde… 🙂

      1. Zjevně něco proběhlo, protože ve všude možně začala psát hromada pitomců, jak je Amway super.

       Dnes mě dostal jeden amwayák, který fanaticky obdivuje Hassmanna.
       https://youtu.be/Vap4QcIOR1Q

       Nejlepší hlášky:
       “Já mám zdroje na to, že měl (Hassmann) miliardové firmy a že Amway dokáže vydělávat i miliony denně natož ročně.

       “Pravda, už by Amway dělat nemusel, protože má z toho pasivní příjem pro generace”

       “ Protože má heslo, dej ti co to bylo dáno”

       Některé lidi Amway fakt dočista vypláchne a připraví i o zbytky soudnosti.

     2. Tak Franto ty fakta:
      1) na velkým semináři na parkovišti lídrů tam vesměs stály staré plečky (auta). Fakt pěknejch aut, které reprezentují hezký životní styl o kterým na plánech vykládáte bylo sotva 10. To je to co je vidět po 25 letech působení Amway v ČR.

      2) Amway se od roku 94 prohnalo cca 700 000 lidí. Dnes je registrovaných cca 27 000 a to možná i se Slovenskem. Tam mi vole vysvětli kde je ten zbytek, ten rozdíl? Přišli na to, že je to k ničemu a jednoduše neobnovily…

      Jak vím že to bylo cca 700 000 lidí? se podivej na registrační čísla oveček, které do Amway registruješ a dojde ti, že ty čísla nejsou dle náhodného generátoru ale jsou postupně… první číslo je 6 tj. označení Českého regionu a další čísla jsou pořadová čísla celkem zaregistrovaných distributorů…..

      Chytrý člověk totiž umí počítat a vnímá souvislosti a nevěří jen slepě seminářům….

      P.S.: nedělám jiný multilevel, nejsem finanční poradce a ani nechodím do zaměstnání…….

      P.S. 2: Kdo seje vítr sklízí bouři. Tj 10-20 let nazpět Amway distributoři tvrdily ostatním jak budou z Amway bohatí a oni tvrdě prodělali a teď sem píšou svoje zkušenosti.

      1. To je zajimave, ze ja mam ceske licencni cislo Amway a zacina mi cislem 3, tak nevim jestli jsem v Amway nelegalne, kdyz by mi dle zde zcela pravdivych a overenych informaci melo zacinat c.6 ?

       1. Ahoj Kraune, a když zaregistruješ někoho nového, jaké má číslo on? Taky možná je v tom bordel díky nedávnému sloučení CZ a SK Amway. Jestli jsi nastoupil do české Amway s číslovkou začínající na 3 a jsi Crown, tak už tam asi nějaký ten pátek jsi. Mezitím slovenskou pobočkou taky protekly desítky a možná stovky tisíc lidí, než se pobočky sloučily do jedné, takže i když máš registrační číslo začínající na 3, tak stále, co tvrdí Jan, je klidně možné. I když potřebovali bychom to potvrdit přímo od Amway a samozřejmě Amway nepříjemná čísla z principu fungování MLM nikdy nezveřejňuje. Jo a co říkáš na zvýšení snad všech cen výrobků? To je super, co? To určitě na nějakém semináři pěkně oslavíte. Go Diamond! Fired up! Hlavně abyste nebyli brzy fired z práce, ze které ten strašlivě nákladný byznys koníček živíte.

       2. Pokud jsi v Amway jen chvíli, tak je možné , že Amway „přetáčí tachometr“ a obsazuje zaniklá distributorská čísla.

 2. Článek je psán účelově s úmyslem poškodit systém síťových marketingů. Je řečeno A a autor jž nepovažuje za nutné dodat B. Že žádná z výše jmenovaných firem prověřovaných firem nemusela ani omezit svoji činnost, protože nebyl prokázán žádný prohřešek a produkty jsou využitelné a využívány širokým spektrem spotřebitelů, a to nejen distriburorů!!!
  Např. cituji:
  „Dr. Charles King totiž nedávno dal své nejvyšší doporučení (AAA) například i firmě World Ventures, která byla začátkem tohoto roku norskými úřady označena za nelegální pyramidové schéma. Jak je možné, že tento „přední odborník“ na MLM nerozezná MLM od pyramidy? Jaké má potom jeho doporučení váhu?“ konec citace.
  Uvedené opatření spíše svědčí o tuposti a zatvrzelosti norkých úřadů (známe také případy norskými úřady bezdůvodně odebíraných dětí, atp.), protože v dalších cca 30 zemích firma Worldventures získala licenci k činnosti a v jiných se to připravuje (letos ČR).
  O více informací pište miribusiness61@gmail.com , http://www.facebook.com/miribusiness61

 3. 🙂 jj, do toho, příjmové přiznání jsem viděl… To je takový nářez, že Amwayiáci jsou proti tomu opravdu milionáři, když prodají dva jary měsíčně…

  Tady třeba story z americké televize FOX:

  https://www.youtube.com/watch?v=DUUGh40_G-M

  Ale míříte dobře, kdejaký idiot z Amway i jiných MLM se tu sem tam objeví a mohl by zabrat, co? 🙂

 4. Tenhle článek je možná aktuálnější, než se zdá.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Amway

  Na wikině se píše, že Amway dlouhodobě podporuje VŠE, nejspíš i sponzorsky. Není to tak dávno, kdy musela PPF Petra Kellnera přestat sponzorovat univerzitu Karlovu, protože poskytuje půjčky. A Amway spolupracuje s VŠE už hodně let a nikdo nic? Na tohle by se měli novináři podívat. Z těch dvou mi jako jednoznačně čistší podnikání připadá PPFka, než Amway.

 5. Dobré ráno.

  Kolik z Vás má s Amway osobní zkušenost?
  Kolik z Vás má zkušenost s uplatňováním záruk?

  Kolika z Vás vrátili peníze za výrobky?

  Kolika z Vás vrátili peníze za semináře?

  Díky za odpovědi

  1. Já mám několikerou zkušenost z prezentací, a pak také zkušenosti lidí, co je to úplně semlelo.

   Záruky jsem uplatňoval v Mall.cz, Lidlu, různých eshopech. Vždy v pohodě a bez problému a konkrétně v Lidlu i daleko nad rámec zákona.

   Také jsem ale na stránkách Amway-fakta viděl nějakého slováka, který se snažil uplatnit ty Amway záruky, ale dost mu to nešlo, proto na ty stránky psal, a nakonec to podle jeho slov musel poslat poštou za tučné poštovné na centrálu, nejspíš proto, že se k reklamaci Amwayák, co mu to prodal, moc neměl. Jak se píše o MLM – „je to o lidech“ a bohužel v Amway berou každého a ten každý asi nechce přijít o body, tak to často hraje do outu…

   Takže klientský servis u Amway za mě nula bodů.

   Peníze za výrobky mi nikdo nevracel, protože nehorázně předražené zboží nekupuji. Za semináře to samé.

   A co vy, Václave? Co říkáte na zvýšení cen zboží?

   Jsem si procházel stránky Amway a je to prostě k smíchu. Třeba náhradní hadice k espringu 4600,-…. Kus plastové hadice na konci s kovovým závitem. Za takové částky koupíte třeba sadu normálních kvalitních českých hrnců, nebo dokonce celou levnou kuchyňskou linku do menšího panelového bytu.

   Ale možná to je tahle „super“ hadice“:

   https://www.youtube.com/watch?v=TOPa7xIBI8I&t=28s

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *