MLM – Respektovaný byznys???

Jistě jste všichni někdy ve svém životě, když Vás zrovna někdo lákal do toho či onoho multi-level marketingu (MLM), slyšeli, že jde o regulérní a respektovaný byznys model. Vždyť to tvrdí Kiyosaki (který neuspěl v Amway) a dokonce i nový americký prezident Donald Trump (jehož MLM společnost Trump Network zkrachovala během dvou let od svého vzniku).

Stanice HBO začátkem listopadu odvysílala půlhodinovou show Johna Olivera, která velmi vtipným způsobem tvrdí opak. Záznam této show na youtube pak během necelých dvou týdnů vidělo v anglické a španělsky namluvené verzi okolo 8 milionů lidí po celém světě.

John Oliver si dělá srandu především z firmy Herbalife, ale zmiňuje důležitá fakta i o ostatních firmách a o tom, co naprostou většinu MLM firem spojuje.

Pár nejzajímavějších faktů:

• Michael Johnson, šéf firmy Herbalife tvrdí typický MLM blábol a srovnává své dřívější zaměstnání ve vedení firmy Disney s prací distributora Herbalife. Prý je to stejné. John Oliver to ihned vyvrátí s tím, že ve vedení firmy Disney měl Johnson stálý měsíční plat, pojištění a benefity, kdežto distributor Herbalife na nic takového nemá nárok.
• Předsedkyně FTC Edith Ramirez řekla k nedávno ukončenému vyšetřování Herbalife toto: „they were not determined not to have been a pyramid“. Paní Ramirez se povedla mimořádná slovní hříčka – ve volném překladu – „Nebylo shledáno, že by Herbalife nebyl pyramidou“, jinými slovy – bylo shledáno, že Herbalife pyramidou je!!!
• Ve zprávě FTC o Herbalife zaznělo i toto „Herbalife is going to have to start operating legitimately“. Přeloženo – „Herbalife musí začít fungovat legitimně“, z čehož jasně vyplývá, že minimálně do té doby fungoval nelegitimně.
• John Oliver zmiňuje i nakupování zásob zboží na sklad v honbě za pozicemi. Zmiňuje firmy Herbalife, Mary Kay a další.
• 93% distributorů MLM firmy Nu Skin v USA nedostalo během roku žádnou odměnu za svou práci.
• PR zaměstnanci firmy Herbalife skoupili polovinu lístků do kina, kde byl promítán film Betting on Zero, který popisuje boj Billa Ackmana s firmou Herbalife, ve snaze, aby film vidělo co nejméně lidí.
V show Johna Olivera jsou ale i další zajímavé a vtipné momenty, včetně jednoho MLM lídra, který přesvědčuje náhrobní kámen, aby se stal distributorem v jeho MLM firmě.

Na závěr John Oliver založí své vlastní MLM, které nazve korektně pyramidové schéma, a jehož cílem je MLM způsobem šířit informace o tom, že MLM je hloupost, podvod a past na Vaše peníze.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *