Bývalý diamant objasňuje pokles obratů firmy Amway

Celosvětový obrat firmy Amway v roce 2016 již třetí rok za sebou poklesl. Zatímco obrat v roce 2013 činil 11,8 miliardy dolarů, v roce 2016 to bylo již jen 8,8 miliardy dolarů. Na českých stránkách podporujících firmu Amway se můžete dočíst, že za to může posílení dolaru, případně dokonce falešné kopie výrobků Amway, hlasy zevnitř firmy však hovoří o podstatně zásadnějších problémech, kterým dnes firma čelí.

Firma Amway je notoricky známá nerespektováním zákonných regulací v zemích, kde působí. Kromě starších případů z Kanady, Velké Británie, USA a Indie, jen za rok 2016 přibylo podezření z krácení daní v Rusku a nejnověji obvinění z porušení několika zákonů ve Vietnamu – viz. Zdroje.

Tím si firma dlouhodobě škodí a například ve Velké Británii, kde byla v minulosti kvůli porušování zákonů činnost firmy málem ukončena, se špatnou reputaci nepovedlo dodnes napravit a Amway jen paběrkuje, zatímco jiné MLM firmy na tomto velkém trhu rostou.

Dlouhodobý propad firmy Amway už zneklidňuje celé odvětví a touto situací se začali zabývat i autoři známých webů, kteří podporují MLM. Například Ted Nuyten, který provozuje stránku businessforhome.org, přičemž jeho vysvětlení tak razantního poklesu je dost rozdílné od toho, co píší autoři některých českých webů.

převzato z businessforhome.org

převzato z businessforhome.org

Zatímco oficiální vyjádření firmy hovoří o poklesu kvůli silnému dolaru a situaci v Číně, Ted Nuyten, který je v kontaktu s vysoce postavenými lidmi napříč celým MLM odvětvím tvrdí, že Amway diamanti a manažeři firmy vidí problém především v beznadějně zastaralém odměňovacím plánu firmy Amway, který vede k tomu, že v mnoha zemích, kde dříve firma působila, již prakticky nejsou žádní distributoři. To se stalo například na Slovensku, kdy předloni byli ze slovenské centrály Amway propuštěni poslední 3 zaměstnanci a slovenská centrála byla sloučena s českou.

Jeden vysoce postavený VPA k tomu dodal: „Velkým problémem firmy Amway je konkurence. Strašně dlouho byli leaderem odvětví a neexistovala prakticky žádná konkurence. Dnes jsou ale po světě tisíce MLM firem s podstatně propracovanějšími odměňovacími plány, kde si distributor může vydělat daleko víc, než v Amway. Změnit přitom plán odměn, aby byl lepší a více motivující pro distributory je téměř nemožné, když je již tolik let zaběhnutý. Věřím, že odměňovací plán, dříve silná stránka firmy Amway, je dnes její Achillovou patou.“

Ted Nuyten k tomu dodává: „Odměňovací plán – stair step break-away, vyžaduje k vybudování nesmírné úsilí a mnoho času. Pokud opravdu chcete v Amway vydělávat, musíte budovat alespoň 6 větví najednou. Zároveň jakmile se vaše větev kvalifikuje, namísto 30% odměn dostáváte dál jen 4%. Takový odměňovací plán mohl v minulosti fungovat skvěle, dnes mají ale distributoři i prospekti podstatně víc informací, než kdy dříve. Odměňovací plán firmy Amway je zastaralý a to není lehké změnit. „

Neméně zajímavá je ale i diskuze pod článkem, do které se zapojil i bývalý diamant Lance Smith, který vybudoval v Amway diamantové distributorství a když se rozhodl z firmy po více než 20 letech odejít za lepším (dnes pracuje v Jeunesse), zanechal za sebou v Amway 13 diamantů. Jeho kritika firmy Amway ukazuje dost jiný obraz života diamanta, než jen auta, lodě, ženy, dovolené a pasivní příjem bez starostí:

  • Procenta odměn v Amway jsou jedny z nejnižších v celém odvětví MLM
  • Amway nutí své distributory, kteří vstoupí na trhy do dalších zemí, začínat od nuly, což je zastaralé a zbytečné
  • Platit distributorům, kteří operují ve více zemích až poté, co v zemi dosáhnou minimálně dvou větví, je pro distributora velmi obtížné a je to zbytečné
  • Vyžadovat šestiměsíční kvalifikaci na vyšších pozicích je v dnešní době doslova neslýchané
  • Muset vytvořit šest a více oddělených větví je extrémně obtížné ve srovnání s odměňovacími plány jiných firem, kde stačí 2-3 větve

Závěrem Lance přídává ještě další zdrcující informace, které od toho, kdo se vás bude snažit zrekrutovat, určitě neuslyšíte: “Upřímně, nebýt jednorázových odměn na vyšších úrovních a také právního oddělení firmy, které agresivně jde po diamantech a vyšších pozicích, když oznámí, že chtějí z firmy odejít, byl by obrat firmy ještě podstatně horší.“

Takže firma Amway na své diamanty, smaragdy, platiny a další pozice, pokud chtějí odejít, posílá právníky! Velmi to připomíná přístup finančně poradenských MLM firem, které u nás zavazují své švarcsystém ičaře k zaplacení stovek tisíc až milionů Kč za tzv. „vzdělání“, pokud se rozhodnou odejít.

Vypadá snad „nejlepší byznys na světě“ tak, že když jej chcete opustit, že se na Vás vrhne hejno právníků a začnou vás zastrašovat, abyste zůstali? Takto funguje mafie, ne nejlepší byznys na světě.

Zdroje:

https://www.businessforhome.org/2017/02/why-amway-lost-3-billion-in-sales-in-3-year/

https://www.businessforhome.org/2017/01/amway-found-violating-multiple-regulations-on-mlm/

http://www.amwaywiki.com/Smith,_Lance_%26_Tracey

2 Responses to Bývalý diamant objasňuje pokles obratů firmy Amway

  1. Zajímavé. Díky za cenné informace 😉

  2. Libor Smetana

    Změnit mlm plán za binární, neplatit za registrace a prodlužování, omezit týdenní binární odměnu za obrat ve slabší větvi na 1 000 USD a ihned získávat provizi z této větve min 30%, odbourat složitou nádstavbu bináru povede k 2.úrovňovému spravedlivému obch plánu, místo nádstavby vyhlašovat soutěže k podpoře mezinárodní spolupráci distributorů, možnost pozici ztrojit-4 větvě + 50% odměny, zesedmit-6 větví + 100% odměny, budovat pouze síť odběratelů, sjednocený mezinárodní odměňovací systém povede k oploštění gaussovy křivky odměn a obchod nebude umožňovat vysoce postaveným parazitům prosperovat na trvalém obchodním deficitu aktivních 0,3,6% distributorům. Místo toho se stano plán odměn reálným, pracovat budou muset i výše postavení a nebude těch několik desítek superbohatých, ale statisíce opravdu nezávislých-tzv. střední třída, ne současná davově-elitární struktura propagující jen materiální cíle, jako stále víc aut, jachet, domů, spotřeby, ale za stejné spotřeby budovat nezávislost a nevyhazovat za zareg. se jinam.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *