Amway: cenzura, lži a palmový olej

Dnes se opět vracíme k tématu ekologie. Amway a její prodejci především často a rádi vnímají sebe sama jako společnost maximálně ohleduplnou k životnímu prostředí. Je to ale pravda? O dlouholetém převážení Jarů přes půl zeměkoule jsme se zmínili již minule. Tato praxe naštěstí v posledních letech opravdu ustupuje, s tím, jak Amway decentralizuje svou výrobu a sklady, což je nejen ekologické, ale hlavně ekonomické…
Od čeho tedy Amwayáci odvozují to, že jsou tak ekologičtí? Dle nedávného článku se tak vnímají zřejmě proto, že v červnu 1989 (v době, kdy Husák podle svých vlastních slov „ještě bloumal po hradě“) totiž dostala Amway cenu od OSN!!! Za co? Za to, že prý motivuje mladé lidi k ekologii. To je jistě správné a nelze nic namítat, nicméně chová se tedy Amway opravdu ekologicky? Jak je zmíněno ve videu při předávání ceny, pomáhá obnovovat deštné pralesy?
Velkým tématem posledních let je produkce palmového oleje. Pro jeho produkci se kácí deštné pralesy a namísto nich se sází rozsáhlé monokultury palem k produkci palmového oleje. Mizení deštných pralesů pak kromě ztráty lesa samotného ohrožuje rozsáhlé ekosystémy – faunu a flóru v nich, včetně lidem geneticky nejbližších zvířat – primátů.
Palmový olej se používá v celé řadě odvětví. Hodně se jej spotřebuje při výrobě bramborových a kukuřičných chipsů, ale také v kosmetice a při výrobě čisticích prostředků. Využití palmového oleje dobře ukazují tato dvě videa:

u tohoto videa si můžete místo „Dove“ dosadit „Amway“:

A proč? Protože ve zprávě Greenpeace o společnostech, které využívají palmový olej, ale nedostatečně dbají o udržení deštného pralesa, se kromě „obvyklých podezřelých“, jako jsou daleko větší Colgate-Palmolive, Procter & Gamble, nebo např. výrobce „tradičních českých Tatranek“, společnosti Mondeléz objevila i Amway…

Na webu www.eco-business.com se píše:
„Together with the firms like P&G and Colgate-Palmolive, which is a company recognised for its sustainability by several organisations including the 2012/2013 Dow Jones Sustainability Indexes, Greenpeace also noted Amway, Arnott’s Biscuits, Godrej and Twincraft Soap as other companies lacking adequate policies to ensure their palm oil supply is not driving deforestation.“

Vtipné ale je, že čeští Amwayáci asi stále žijí v době bonů a Občanského fóra…
Jak si jinak vysvětlit tyto dva příspěvky, které jsou aktuálně k nalezení na stránce Amway-fakta:

Palmový olej

Co je ale ještě horší, Markovi jsem se pokusil odpovědět. Ano, dokážu být velmi sarkastický, cynický a rýpavý, nicméně aby můj příspěvek nebyl ihned smazán, odpovídal jsem z jiné IP adresy, samozřejmě pod jiným jménem a hlavně ZCELA K VĚCI! Dotyčnému jsem odepsal, že Amway používá palmový olej stejně jako mnoho konkurentů této firmy. Nic víc, nic míň. Vidíte ale někde můj příspěvek s nickem Jaroslav T.? Správně, nevidíte, protože neprošel cenzurou…
Přitom uživatel a pravděpodobně distributor Amway Me buď nezná produkty, které nabízí, což by mohlo zajímat např. i ČOI, anebo prostě lže, přestože i na stránkách Amway je k dohledání, že L.O.C. samozřejmě palmový olej obsahuje…
A jak jsou na tom ostatní výrobky firmy Amway si můžete dohledat ve zdrojích, na adrese codecheck.info.

Zdroje:
http://www.eco-business.com/news/new-licence-kill-report-takes-aim-wilmar-consumer-giants/
https://www.amway.cz/en/product/109855,l-o-c-multi-purpose-cleaner#.VRQDAo708lU
http://www.codecheck.info/kosmetik_koerperpflege/mund_zahnpflege/zahnpasta/id_325448/Glister_Fluorid_Zahncreme.pro

12 komentářů u “Amway: cenzura, lži a palmový olej

  1. Šlo by sem dát úryvek textu, že loc obsahuje, nebo se vyrábí z palmového oleje?
    Zkoušel jsem to na stránkách pod článkem a našel jsem jen kokos. Díky

  2. Petr: Musíte si stránku přehodit do angličtiny, potom jsou tam k přípravku L.O.C. detailnější informace, než v češtině.

    Takže přepnout do angličtiny a pak v záložce Features najdete toto:

    It uses naturally derived cleaning ingredients from plants and minerals, including coconut, palm oil and salt

  3. Petr:

    palm oil (překlad: palmový olej)

    Palmový olej je i v dalších amway výrobcích. Mám je zde jmenovat nebo udělat screenshoty?

  4. JOD: Už na tom dělám, je to docela pracné, protože palmový olej, resp. jeho jednotlivé složky, mají cca 200 různých názvů a Amway, stejně jako jiní velcí výrobci, nemá koule na to, aby na své výrobky napsal „palm oil“, ale schovává se za např: Ammonium laureth sulphate,
    Ammonium lauryl sulphate a další názvy.

    Vtipné je, že na jiných nejmenovaných stránkách, jsou Amwayáci pořád skálopevně přesvědčeni, že L.O.C palmový olej neobsahuje… Těžko říct, jestli je to jen blbost, nebo rovnou klamání spotřebitele, každopádně žádný ohnivý protičlánek zatím nevyšel, takže alespoň ti chytřejší z nich pravdu zřejmě znají a asi marně doufají, že v tomto tématu nebudu pokračovat.

    Ale počkejte si na další článek. Max. do velikonoc bude hotov. 😉

  5. Jestli je tu nějaký Amwayák, i třeba bývalý, zajímala by mě jedna věc. Kdysi jsem používal pastu Glister, koupil jsem od známého s tím, že je to naprosto přírodní a ekologický výrobek. Nedávno jsem ale četl, asi nějaký kritik, že jsou v tom nějaká umělá chemická barviva. To mě dost překvapilo, kamarádovi jsem věřil a když jsem měl Glister doma, ani by mě nenapadlo koukat na složení.

    Začal jsem tedy pátrat po složení na internetu a jsem dost v šoku. Glister obsahuje E133, což je brilantní modř. Co je ale ještě víc znepokojivé, Glister pro děti obsahuje podle obalu E128 a E102. Jinak také azogeranin a tartrazin. Tato barviva jsou převážně vyráběná z uhelného dehtu.

    Všechny tyto Éčka jsou dost nebezpečná a co je nejvíce znepokojující, azogeranin je dokonce zakázaný v EU.

    https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E128

    Tak by mě zajímalo, jestli ten Glister pro děti u nás vůbec prodávají? Pokud ano a nepozměnili složení, tak je to asi na ČOIku, protože takový výrobek by se u nás vůbec neměl nabízet. Máme totiž v EU na mnoho věcí podstatně vyšší standardy než jaké jsou běžné v Americe.

    Rada na závěr pro všechny spotřebitele. Kamarád může lhát, obal ale nelže. Opravdu se vyplatí číst si složení všech výrobků, než něco koupím. I výrobek, který je údajně ekologický a dle toho i náležitě drahý, může nakonec být jen předražený šmejd plný nebezpečných chemikálií.

    1. Ahoj, sem bývalý Amwayák a na školení nás učili že tento výrobek je naprosto bezproblémový a ekologický bez jakýchkoliv vedlejších účinků…

    2. Nám na školení vysvětlovali, že je to nejvíc nejlepší pasta na světě. A ve skupině panoval názor, že ten kdo nepoužívá tuto pastu, tak je úplný dement.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *