Amway: cenzura, lži a palmový olej II.

Před více než dvěma týdny jsme informovali naše čtenáře o tom, že Amway používá ve svých výrobcích palmový olej a byla za to kritizována organizací Greenpeace. To, co se poté odehrálo na propagandistických stránkách Amwayáků, nemá obdoby a člověku zůstává doslova rozum stát…
Samozřejmě jsem byl, stejně jako vždy předtím, označen za lháře. Problém ale je, že já přece nic netvrdím… Pouze cituji. V tomto případě dva zdroje, jedním je organizace Greenpeace (kterou také ihned začali Amwayáci zpochybňovat), co je ovšem nejvtipnější, je to, že mým druhým zdrojem je sama Amway, která palmový olej, nebo palmojádrový olej (obojí se produkuje ze stejné odrůdy palem) uvádí na svých webových stránkách jako ingredience v přípravcích L.O.C nebo např. u Nutrilite tyčinek!!!

palmový olej
zdroj: amway.com
palmový olej
zdroj: amway.com

Ano, někdo tady tedy skutečně lže, je to buď Amway, nebo Amway. Tedy centrála Amway, potažmo správce stránek, nebo čeští Amwayáci, pro které to správné a pravdivé je jen to, co se jim hodí. Důkazem budiž tento neuvěřitelný text admina stránek, kde obhajuje dodavatele palmového oleje pro Amway, firmu Wilmar:

amway fakta
zdroj: amway-fakta.cz

Teď tu tedy máme Amwayáka, představitele „nejekologičtější“ firmy na světě, který veřejně hájí společnost Wilmar a tvrdí, že obvinění proti této firmě jsou falešná. Firma má prý certifikát, tedy kousek potištěného papíru, takže je vše v nejlepším pořádku…

Firma Wilmar byla americkým magazínem Newsweek shledána v roce 2012 nejhorší globální firmou vůbec z hlediska ekologie. Firma Wilmar v tomto nelichotivém žebříčku dokázala porazit i tak „silné soupeře“ jako čínské a indické těžařské firmy, nebo např. i nechvalně proslulou společnost Monsanto. Zajímavostí je, že státní norský penzijní fond, který měl v této společnosti své investice, své peníze, po zjištění jak otřesně se společnost chová k životnímu prostředí, z firmy stáhl, protože Norové nechtěli být s něčím takovým vůbec spojováni a to i za cenu menších výnosů v jiných firmách.
Jak vypadá práce „certifikované“ společnosti Wilmar, se můžete podívat v krátkém dokumentárním filmu na níže uvedeném odkazu – upozorňuji ale, že je to podívaná jen pro opravdu silné povahy…:

Amwayáci také udělali svůj rozbor, kde i přes tvrzení na webových stránkách Amway, tvrdí, že palmový olej pro výrobu přípravku L.O.C nemůže být použit, protože to nedává smysl. A mají pravdu! Z hlediska chemického složení totiž téměř jistě Amway používá palmojádrový, nikoliv palmový olej. Jak jsme zmínili již výše, oba pochází ze stejné rostliny a oba jsou podstatně levnější, než kokosový olej. Palmojádrový olej se tedy nabízí jako skvělý a levnější substitut oleje kokosového.
Jak je to tedy s tou ekologií? Bohužel dnes žijeme v době, kdy ekologie je víc než kdy jindy jen marketingovým tvrzením a prodejním argumentem. Tím nechci Amway nijak hanit, protože od společnosti Wilmar nakupují i všichni konkurenti Amway, jen by prostě bylo lepší o určitých věcech raději mlčet. Ať už jde o ekologii, nebo dnes již nikoho neomračující „koncentraci“ výrobků. Koncentráty se stále více objevují v běžné prodejní síti a výrobek s palmovým olejem si můžete stejně tak koupit od Amway, jako od jakéhokoliv jiného výrobce v kterémkoliv supermarketu. A podstatně levněji…
Pokud pak chcete být opravdu ekologičtí, je třeba se zaměřit na zcela jiné společnosti, než je Amway, nebo některý z jejich větších konkurentů. Ve zdrojích přikládáme také seznam jmen, který se používá pro palmový olej. Bohužel výrobci dnes často místo toho, aby napsali, že jejich výrobek obsahuje palmový olej, běžně píšou chemické názvy, kterých v případě palmového oleje a jeho derivátů může být až 200. Tento seznam Vám může pomoci při rozhodnutí co (ne)koupit.

Zdroje:
http://www.palmoilinvestigations.org/names-for-palm-oil
http://www.newsweek.com/2012/10/22/newsweek-green-rankings-2012-global-500-list.html
http://www.worldwildlife.org/pages/which-everyday-products-contain-palm-oil
http://www.palmoilinvestigations.org/names-for-palm-oil

4 komentáře u “Amway: cenzura, lži a palmový olej II.

  1. Ahoj,
    tak říkám, že jestli je zakázán MLM v Bahrajnu, tak se svět opravdu hroutí.-). Myslím, že pro jakoukoliv společnost MLM je to zničující informace.-). Jo kdyby zavřel třeba čínský nebo americký trhu, to je jiná. Domnívám se však, že to nehrozí, pač na to je v MLM dost peněz!!

  2. Amway? Jenom lži a lži! Už bych to nikdy nedělal. Jsem znechucen skupinou, ve které jsem byl.

  3. Zjišťuji, že o Amwayi toho nejvíce ví lidi, kteří Amway nedělají… 🙂 Amwayjáci jsou totálně mimo. A i já toho dnes vím o Amway více než když jsem Amway dělal.

    Tenkrát jsem měl akorát naučený fráze, odpovědi z CDs apod., ale věděl jsem kulové. To samé Amwayjáci. To nejsou žádní odborníci na Amway a je to proto, že Amway je sekta a oni zde dostávají pouze omezené informace, takže pak jsou akorát zaslepení.

    Zpětně hodnotím, že ty lidi neví více méně nic o zdraví. Maximálně to, co je „naučí“ v těch jejich Amway příručkách, které je mají akorát přimět k tomu, aby si mysleli, že ty Amway produkty potřebují. Takže Amwayjáci Vám akorát dokáží prodat XX nesmyslů.

    Kdysi můj upline vychvaloval Double X (Nutrilite). Balení jsem měl na měsíc a něco. Mohu říct, že mi stačilo spát denně tak 3 hodiny, bez únavy apod.

    Můj upline na mě, že naše tělo potřebuje XX vitamínů a že se nám běžnou cestou nedostanou do těla a že ovoce a zelenina jsou drahé.

    Jelikož se zajímám o zdraví, tak moc dobře vím, že je to nesmysl, protože člověk sice do sebe nahází tyhle vitamíny z Double X, ale to ještě neznamená, že jeho tělo je dokáže všechny využít (zanesení organismu atd.).

    Navíc je potřeba změnit celkově svoje návyky a začíst jíst zdravě, aby to mělo nějaký dlouhodobý efekt. A co se týká i nákladů na stravování, tak Vás to rozhodně nevytrhne, když změníte svoje návyky a budete se stravovat jinak.

    Těch nesmyslů a demagogie je i na Amway fakta opravdu mnoho, proto jsem rád, že ty stránky jsou, člověk alespoň uvidí, že se jedná o sektu a není to žádný výmysl pár jedinců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *